رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه:
امنیت افغانستان در سایه توسعه اقتصادی امکانپذیر است

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه با بیان اینکه ایران از گسترش همکاری‌های اقتصادی برای کمک به ایجاد امنیت و ثبات در افغانستان حمایت می‌کند، گفت: امنیت در این کشور در سایه توسعه اقتصادی امکانپذیر است.

خبرگزاری فارس: امنیت افغانستان در سایه توسعه اقتصادی امکانپذیر است

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن پاک‌آیین رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص پنجمین کنفرانس همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی برای افغانستان (ریکا) که امروز در دوشنبه پایتخت تاجیکستان در حال برگزاری است، اظهار داشت: امنیت افغانستان در سایه توسعه اقتصادی ممکن خواهد شد و شواهد نشان می‌دهد که دولت افغانستان از اتکای صرف به کمک‌های ناتو و آمریکا برای تقویت ثبات در این کشور دلسرد شده و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی منطقه‌ را مورد توجه قرار داده است.

وی با بیان اینکه امروز مفاهیم امنیت و توسعه اقتصادی با هم پیوند عمیق دارند، گفت: زیربنای توسعه، امنیت است و جمهوری اسلامی ایران به طور اصولی از گسترش همکاری‌های اقتصادی برای کمک به ایجاد امنیت و ثبات در افغانستان حمایت می‌کند.

رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه ایران براساس تعهدات اجلاس‌های بین‌المللی مشارکت فعالی برای بازسازی افغانستان داشته و به تعهدات خود در بازسازی این کشور عمل کرده، افزود: در صورتی که اراده جامعه بین‌المللی برای همکاری در تثبیت امنیت و بازسازی افغانستان جدی باشد و کشورهای جهان به تعهدات خود عمل کنند، استقرار امنیت در این کشور دور از دسترس نخواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه برگزاری پنجمین کنفرانس ریکا می‌تواند گام مثبتی در مسیر توسعه همکاری‌های اقتصادی مشترک بین کشورهای منطقه باشد، خاطرنشان کرد: با تقویت زیرساخت‌های انتقال انرژی، توسعه منابع انسانی در منطقه، سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت با همکاری سازمان‏های منطقه‎ای و بین‎المللی می‌توان به آینده اقتصادی افغانستان امیدوار بود.

پاک آیین گفت: زمینه برای توسعه همکاری‌های تهران - کابل در عرصه‌های گوناگون به ویژه در حوزه انرژی و ساخت راه‌آهن، برق و ترانزیت کالا و خدمات فراهم است و میزان داد و ستدهای اقتصادی بین دو کشور می‌تواند در سال جاری از  مرز ۲ میلیارد دلار عبور کند.

در پنجمین کنفرانس همکاری‌های منطقه‌ای اقتصادی برای افغانستان (ریکا)، روسای جمهور تاجیکستان، افغانستان و جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.

انتهای پیام/ش