/آسیب‌شناسی «لایحه جامع وكالت رسمی»/

رییس مركز مشاوران قوه قضاییه: «لایحه وكالت» تشكیلاتی است و كاری به استقلال وكلا ندارد

» سرویس: معارف و حقوق - حقوقی و قضایی

رییس مركز امور مشاوران حقوقی، وكلا و كارشناسان قوه قضاییه معتقد است كه «لایحه جامع وكالت رسمی» یك لایحه جامع و كاملی است كه بیشتر لایحه‌ای تشكیلاتی است و كاری به استقلال وكلا ندارد.

عبدالرضا مومنی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با رد انتقاداتی كه به لایحه جامع وكالت صورت می‌‌گیرد، ادامه داد: این لایحه‌ای است كه نظام ما از جامعه وكلا انتظار دارد. به عنوان مثال اگر یك نفر از یك وكیل انتقادی داشته باشد، معمولا این انتقاد به قوه قضاییه یا نظام برمی‌گردد لذا وكیل تحت اشراف این قوا است و برای این كار لازم است كه قوه قضاییه نظارت كافی بر وكلا داشته باشد تا بتواند جامعه وكلا را انسجام دهد.

وی با بیان اینكه با تصویب «لایحه جامع وكالت رسمی» موافق هستم، تصریح كرد: «لایحه جامع وكالت رسمی»،‌ لایحه‌‌ای است كه مورد نظر قوه قضاییه است و ما هم به عنوان مجموعه‌ای از قوه قضاییه حامی این لایحه هستیم.

رییس مركز امور مشاوران حقوقی، وكلا و كارشناسان قوه قضاییه درباره ادغام مركز امور مشاوران قوه قضاییه با كانون‌های وكلا نیز گفت:‌ این لایحه این موضوع را كاملا مشخص كرده است كه ادغام این دو مجموعه به چه شكلی صورت گیرد و نهایتا چه مجموعه‌ای ایجاد خواهد شد لذا با تصویب این لایحه، یك مجموعه ثالثی تشكیل خواهد شد كه ادغامی از دو مجموعه فعلی است.

مومنی درباره اینكه «استقلال وكلا» در لایحه جامع وكالت رسمی به چه صورت تعریف شده است، اظهاركرد: استقلال وكلا به جای خود باقی است و این لایحه بیشتر در مورد تشكیلات وكلا است. مركز امور مشاوران قوه قضاییه كه خود نیز وابسته به قوه قضاییه است در ماهیت استقلال وكلا هیچ زمان دخالتی نكرده و فقط همان كاری كه برای آموزش یك وكیل باید انجام شود را برعهده داشته است.

وی ادامه داد: منظور از نظارت قوه قضاییه بر وكلا كه در لایحه جامع وكالت آمده این است كه نظارت بر تشكیلات وكلا، عملكرد درست وكلا و نظارت بر انطباق عمل وكلا با مقررات و قوانین و برای تایید صحت این موارد می باشد نه برای دخالت در امور وكلا.

رییس مركز امور مشاوران حقوقی، وكلا و كارشناسان قوه قضاییه درباره اساسی‌ترین اشكالات «لایحه جامع وكالت رسمی» نیز گفت: این لایحه ایرادی ندارد ولی شاید كانون‌های وكلا نسبت به این لایحه ایراداتی داشته باشند و با سلیقه آنها متفاوت باشد چرا كه آنها معتقد هستند كه تشكیلات باید در اختیار خود وكلا باشد و نظارتی نیز نباید در امور آنها صورت گیرد. ولی این اعتقاد ما نیست و اعتقاد قوه قضاییه این است كه نظارت صحیح و درستی از سوی دستگاه قضایی بر امور وكلا وجود داشته باشد.

مومنی در پایان هم‌چنین درباره واژه «سازمان» كه در لایحه جامع وكالت رسمی به جای كانون‌های وكلا آمده است، اظهار كرد:‌ این موضوع مساله خاصی را ایجاد نمی‌كند چرا كه سازمان یك كلمه‌ای است كه نشان دهنده یك مجموعه یا تشكیلاتی است كه عده‌ای دور هم جمع شده‌اند و كاری را انجام می‌دهند لذا بنده تفاوت خاصی را در اینكه نام سازمان به كار برده شود، نمی‌بینم.