/نشست "بحران سوریه؛ نگاهی از درون و برون"/ -۴
شیخ‌الاسلام: سیاست ترکیه در قبال سوریه اشتباه بود

خبرگزاری فارس: دبیرکل دبیرخانه حمایت از انتفاضه فلسطین سیاست ترکیه در قبال سوریه را اشتباه دانست و گفت: این کشور فعالیت‌های اقتصادی زیادی در سوریه داشت که با در پیش گرفتن این سیاست متوقف شده است.

خبرگزاری فارس: شیخ‌الاسلام: سیاست ترکیه در قبال سوریه اشتباه بود

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین شیخ‌الاسلام دبیرکل دبیرخانه حمایت از انتفاضه فلسطین در مجلس طی سخنانی در نشست "بحران سوریه؛ نگاهی از درون و برون" که امروز سه‌شنبه در دفتر دیپلماسی ایرانی برگزار شد، جریان معارضه در سوریه را پنج قسمت برشمرد و گفت: اولین گروه معارضان در سوریه، کردها هستند که اگرچه تعدادشان زیاد نیست ولی مهم هستند و همواره در فرصت‌های مناسب بهره‌برداری‌های لازم را دارند.

وی در عین حال یادآور شد که این گروه مورد حمایت خارجی‌ها قرار دارند. 

شیخ‌الاسلام گروه معارض دیگر را اخوان المسلمین خواند و افزود: اخوان المسلمین تعداد زیادی را شامل نمی‌شوند و بنیادهای اجتماعی و مذهبی آنچنان که در مصر به اخوان المسلمین وابسته هستند، در سوریه وابستگی ندارند و شاید بتوان گفت که ۱۰ درصد وابسته‌ها شامل این گروه می‌شوند.

وی با بیان اینکه گروه دیگر معارضان تحت حمایت برهان غلیون، حکمت شهابی و رفعت اسد (برادر اسد) قرار دارند، اظهار داشت: این گروه در خارج تلاش‌های زیادی می‌کنند تا در داخل مطرح شوند، اما همچنان جایگاهی در این کشور ندارند.

دبیرکل دبیرخانه حمایت از انتفاضه فلسطین در مجلس گفت: معارضان واقعی که در رأس آنها حسن اسماعیل عبدالعظیم قرار دارد از جایگاه بسیار خوبی در داخل سوریه برخوردارند.

وی ادامه داد: معارضان دیگر سلفی‌ها هستند که با اصلاحات در این کشور موافقند و روش‌های خشن را دنبال می‌کنند. 

شیخ‌الاسلام در بخش دیگری از سخنان خود سیاستی که‌ ترکیه در قبال سوریه در پیش گرفته را مورد اشاره قرار داد و اظهارداشت: این سیاست به نفع ترکیه نیست و این کشور دچار اشتباه بزرگی شد چرا که فعالیت‌های اقتصادی زیادی در سوریه داشت که با در پیش گرفتن این سیاست متوقف شده است. 

وی گفت: کردها، علوی‌ها و معارضان ترکیه با سیاست کشورشان در قبال سوریه موافق نیستند و این عدم موافقت در مراسم عاشورای امسال نمایان شد، بگونه‌ای که تمام سخنرانان این مراسم علیه سیاست‌های اردوغان صحبت کردند.

دبیرکل دبیرخانه حمایت از انتفاضه فلسطین درباره اینکه ایران چه سیاستی را باید در قبال تحولات سوریه دنبال کند؟ یادآور شد: سوریه برای ما تنها مقاومت نیست بلکه امنیت ملی ماست.

وی خاطرنشان کرد: ما با یک سوریه واقعی و یک سوریه مجازی روبرو هستیم که می‌توانیم در نزدیک‌ کردن تصویر مجازی به تصویر واقعی سوریه نقش ایفا کنیم.

شیخ‌الاسلام گفت: به نظر من هیچ کشوری به اندازه ایران نمی‌تواند به حل بحران سوریه کمک کند. روسیه در شورای امنیت نقش دارد و در داخل سوریه دنباله‌ای ندارد اما ما می‌توانیم در آبادانی سوریه هم نقش داشته باشیم.

به گفته وی ما می‌توانیم نقش ترکیه را در اقتصاد سوریه داشته باشیم.

وی در این زمینه به تصویب معاهده تجارت آزاد در مجلس اشاره کرد و گفت: ما بر اساس این معاهده می‌توانیم جای خالی ترکیه را پر کنیم.

شیخ‌الاسلام گفت: ما می‌توانیم به عنوان میانجی در مسائل سوریه وارد شویم و با معارضان دارای جایگاه در این کشور با روشی معقول وارد مذاکره شویم.

انتهای پیام/خ 

   


مقداد مددی
راهپیمایی یوم‌الله "۹ دی" در قاب تصویر(3)

خبرگزاری فارس:

خبرگزاری فارس: راهپیمایی یوم‌الله "۹ دی" در قاب تصویر(3)

.

   


پزشکیان در مناظره با رهدار:
تا دلتان بخواهد در مجلس، دولت و جامعه گناه می­کنیم

خبرگزاری فارس: نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا دلتان بخواهد در مجلس و دولت و جامعه گناه می­کنیم و بعد مدام دیگران را مورد سرزنش قرار می­دهیم.

خبرگزاری فارس: تا دلتان بخواهد در مجلس، دولت و جامعه گناه می­کنیم

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، مسعود پزشکیان که دوشنبه شب در مناظره­ای با عنوان خط امام و گفتمان رهبری در تالار مفید دانشگاه قم شرکت کرده بود، اظهار کرد: اگر بخواهیم خط امام خمینی(ره) را توضیح دهیم، باید اینطور بگوییم که امام را باید با امام شناخت، در نتیجه امام خمینی(ره) را هم باید با ائمه معصومین(ع) شناخت.

وی افزود: مشکل ما در جامعه این است که تنها در حرف این مسائل را بزرگ داشت می­کنیم امام در عمل اهمیتی به آنها نمی­دهیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: شاید 99 درصد کسانی که در جامعه ما مسئولیت دارند حتی یکبار خطبه امام علی(ع) به مالک اشتر را نخوانده باشند که بدانند حکومت را چگونه باید اداره کرد، اما در مقام حرف دائم از وی دم می­زنند و خود را دنباله­رو امام علی(ع) می‌‌دانند.

وی گفت: کسی که می­خواهد پیرو دنباله­رو بزرگان باشد باید افکار و عقاید ایشان را شناخته و طبق آن عمل کند نه اینکه فقط از ارزش­ها و بزرگان سخنرانی کند.

پزشکیان خاطرنشان کرد: آن چیزی که من امروز در جامعه و سیاسیون می­بینم، چیزی نیست که از امام خمینی(ره) و دستورات ایشان می­شناختم.

وی ادامه داد: در تئوری انسان خیلی حرف‌ها می­زند، الان همه معتقدند که دنباله رو امام خمینی(ره) هستند اما این ادعاها باید به مرحله عمل برسد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امام خمینی(ره) را به عنوان کسی که الگوی عدالت، گذشت، معنویت و انسانیت است، می­شناسم و به او باور دارم.

* نتوانسته­ایم ارزش­های مکتب امام حسین(ع) را در جامعه پیاده کنیم

وی با بیان اینکه کسی که امام حسین و حضرت زینب را بشناسد، در برابر بی­عدالتی و ظلم کوتاه نمی­آید، گفت: ما برای امام حسین(ع) گریه می­کنیم اما هیچ­گاه دنبال این موضوع نمی­رویم که او چرا و برای چه هدفی همه چیز خود را در صحرای کربلا از دست داد.

پزشکیان تصریح کرد: امام حسین(ع) عزیزترین کسان خود را در صحرای کربلا فدا کرد، به خاطر ارزش­هایی که ما نتوانستیم آنها را در جامعه خود پیاده کنیم.

* حق را با شاخص آن باید شناخت

وی با اشاره به کلام حضرت علی(ع) راجع به حق، گفت: در دنیای امروز هر چیزی شاخصی دارد و هر گاه ما توانستیم شاخص­های حق را طوری بیان کنیم که با یک زبان مشترک توانستیم درباره آن صحبت کنیم، آن وقت می­توانیم بفهمیم چه کسی با حق است و چه کسی با آن فاصله دارد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رویارویی حضرت علی(ع) در جنگ جمل با کسی که در مسئله حق و باطل سرگردان شده بود، گفت: امام علی(ع) به آن شخص گفت حق را بشناس تا اهل آن را بشناسی، ولی بعضی در جامعه ما می­گویند مرا بشناس تا حق را بشناسی.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم این شاخص حق را در اختیار بگیریم، به مشکلی بر نخواهیم خورد، همانطور که در علم امروز شواهد اهمیت دارد نه نظر شخصی متخصص.

پزشکیان خاطرنشان کرد: اگر در فضای سیاسی جامعه ما تنش وجود دارد به این خاطر است که شواهدمان ناقص است، در واقع ما سر جهل­مان با هم مشاجره می­کنیم.

وی با اشاره به خطبه­های حضرت علی(ع) در نهج­البلاغه درباره مسئله حق، گفت: طبق فرموده حضرت علی تقوا در مقابل خطاکاری است و در زبان مدیریتی این کلمه یعنی حرکت با خطای صفر که اگر تمام اقشار جامعه این موضوع را انجام دهند، مملکت گلستان می­شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا دلتان بخواهد در مجلس و دولت و جامعه گناه می­کنیم و بعد مدام دیگران را مورد سرزنش قرار می­دهیم.

وی با اشاره به کلام امام علی(ع) گفت: در مکتب امیر مومنان حمد دیگران و شخص پرستی وجود ندارد و ملامت هم فقط باید گریبان‌گیر خود انسان باشد.
انتهای پیام/ج10

   


رضا باقری
افزایش خطر تولد نوزاردان نارس و ناقص به دلیل آلودگی هوا!

خبرگزاری فارس:

.

   


جابر انصاری در نشست
انصاری: پنج سناریو درباره آینده سوریه محتمل است

خبرگزاری فارس: سفیر سابق ایران در لیبی با اشاره به پنج سناریوی پیش روی دولت اسد گفت: اهل سنت، طبقه‌ سرمایه‌دار و نوسرمایه‌دار سوریه تاکنون تن به حوادث نداده‌اند.

خبرگزاری فارس: انصاری: پنج سناریو درباره آینده سوریه محتمل است

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس،‌ حسین جابر انصاری سفیر سابق ایران در لیبی طی سخنانی در ادامه نشست "بحران سوریه؛ نگاهی از درون و برون" به زمینه‌های ساختاری و تاریخی، ‌وضعیت فعلی و سناریوهای محتمل در مورد سوریه پرداخت.

وی با اشاره به دوران حاکمیت حزب بعث در سوریه گفت: در این دوران تمرکز بر طبقه‌های فرو دست وجود داشت، اما در دوران اسد به تدریج میل به سیاست‌های راست‌گرایانه بود بنابراین طبقه‌های فرو دست اجتماعی، شهری و سیاسی دچار نارضایتی شدند.

انصاری با بیان اینکه شکاف مذهبی و طایفه‌ای در دوران اسدها در سوریه رخ داد، یادآور شد: در این دوران دولت، حزب بعث، نیروی نظامی و امنیتی کنترل اساسی قدرت در این کشور را به دست گرفتند.

وی در خصوص وضعیت فعلی سوریه نیز گفت: حکومت سوریه در پی تحولات اخیر، تمرکز اساسی بر شهرهای درجه یک خود داشته بگونه‌ای که درگیری‌ها بیشتر در حاشیه و شهرهای کوچکتر رخ داده که تا به امروز نیز استمرار یافته است.

سفیر سابق ایران در لیبی افزود: اهل سنت، طبقه‌ سرمایه‌دار و نوسرمایه‌دار سوریه تاکنون تن به حوادث نداده‌اند و بیشتر شاهد و نظاره‌گر تحولات بودند، در اینجا باید خاطرنشان کنم که یک سوم جامعه سوریه را اقلیت‌ها تشکیل می‌دهند که نظام سوریه توانسته‌ تا حدود زیادی اقلیت‌ها را منسجم کند، ضمن اینکه بخشی از سنی‌ها از بابت این تحولات نگرانی‌هایی دارند.

وی در خصوص سناریوهای آینده درباره سوریه نیز با یادآوری اینکه عموماً پیش‌بینی در مورد تحولات سیاست خارجی بسیار سخت است، گفت: بر اساس شواهد و قرائن در سوریه احتمال می‌رود که اولاً نظام سوریه همچنان به راه‌حل امنیتی و سرکوب ادامه دهد که این موضوع بسیار ضعیف است، دوم اینکه شاهد تضعیف جدی نظام باشیم و ضعف حاکمیت در چارچوب‌های کلی و تغییر سیاست‌های خارجی آن باشیم، سوم اینکه شبیه آنچه در مصر و تونس رخ داد در این کشور نمایان شده و سیاست‌های این کشور دچار تغییر شود.

وی ادامه داد: چهارمین پیش‌بینی این است که بحران در این کشور همچنان ادامه یابد و به مرور زمینه مداخلات مستقیم فراهم شود و سناریویی مشابه لیبی را شاهد باشیم که این احتمال نیز ضعیف است.

سفیر سابق ایران در لیبی پنجمین پیش‌بینی خود در مورد تحولات سوریه را استمرار کشتارها در این کشور خواند و گفت:‌ سناریوی استمرار بحران و مخمسه راهبردی و در پی آن ورود طرح‌های سیاسی که حداقل منافع و خواسته‌های طرف‌های داخلی و بین‌المللی را در خود جای دهد و در نهایت حصول یک توافق برای آینده سوریه است.

انتهای پیام/خ 

   


ناصر عظیمی
گفت و گوی اختصاصی فارس با سردار مومنی

خبرگزاری فارس:

خبرگزاری فارس: گفت و گوی اختصاصی فارس با سردار مومنی

.

   


آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

این وبلاگ صرفا گلچین خبرهایی است که نویسنده آنها را خوانده و برای ارجاع راحتر خود بایگانی کرده است. این خبرها با ذکر منبع موثق از خبرگراری های جمهوری اسلامی نظیر فارس و مهر بوده و نویسنده مسئولیتی در قبال صحت آنها ندارد و صرفا بازتابی از خبرهای موثق جمهوری اسلامی ایران در اینترنت می باشد.
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات