مشروح/نوك‌پیكان‌برنامه‌ها بایددرهم‌شكستن‌رژیم‌صهیونیستی باشد
احمدی‌نژاد: صداقت‌ در خانه‌نشینی معنا نمی‌یابد

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور گفت:‌ درستی، صداقت و امانت‌داری، ایمان و تقوا در انزوا و كنج خانه معنا نمی‌یابد.


به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز شنبه طی سخنانی در بیست و سومین همایش افق رسانه پس از تجلیل از میرباقری كارگردان مجموعه مختارنامه از وی و همكارانش در تولید این اثر هنری قدردانی كرد.

* بیشتر قسمت‌های مختار را دیدم

احمدی‌نژاد گفت كه این اثر هنری كاری بسیار برجسته و ماندگار است كه اندیشه ناب و اعتقادات آرمانی را در زیباترین قالب هنری به نمایش درآورد.

وی با بیان اینكه: "میرباقری كارهای خوب و ماندگاری انجام داده و حركت تكاملی و اندیشه سلیم و مستقیمی را در كارهای وی می‌بینیم "، تأكید كرد: بیشتر قسمت‌های مختارنامه را می‌دیدم و هیچ‌جا حس نمی‌كردم كه فضا ساختگی یا مجازی شده است و همیشه عناصر نقش‌آفرین در متن داستان بودند.

رئیس‌جمهور این مجموعه هنری (مختارنامه) را دوره كامل مكتب خواند و اظهار داشت: مطالعه تاریخ برای شناخت رفتار انسان و گروه‌های اجتماعی در صحنه‌ها و حوادث می‌تواند برای آیندگان درس‌آموز باشد.

احمدی‌نژاد افزود: صدا و سیما باید آرمان‌ها را پیگیری و كلان كشور را حفظ كند و نشاط و شادابی جامعه را بر پا دارد؛ به تعبیر دیگر همه خوبی‌هایی را كه در پی آن هستیم از صدا و سیما انتظار داریم و آنها به عنوان انتظار از صدا و سیما تعریف شده است.

* اقدامات صدا و سیما؛ معادل همه كارهای فرهنگی كشور

وی با تأكید بر اینكه كارهای خوب و ارزشمندی در صدا و سیما شده است، گفت: حجم و اثرگذاری كار صدا و سیما معادل، بلكه بیشتر از همه كارهای فرهنگی است كه در كشور صورت می‌گیرد. به تعبیر دیگر صدا و سیما یگانه و بی‌بدیل است و هیچ دستگاه و مجموعه‌ای نمی‌تواند جای صداوسیما را بگیرد.

رئیس‌جمهور اصولا كار رسانه‌ای را پیچیده عنوان و خاطرنشان كرد: در كشور ما كار رسانه ملی پیچیده‌تر است چون همه توقعات متمركز بر صدا و سیما است.

* چه‌كسانی كاستی‌های خود را به دوش صدا و سیما می‌اندازند؟

احمدی‌نژاد ابراز داشت: حتی كسانی كه در كار فرهنگی و ترویج اخلاق انسانی مسئولیت اصلی دارند به جای اینكه به خود نگاه و خود را نقد كنند، كاستی‌ها را به دوش صدا و سیما می‌اندازند.

وی خطاب به صدا و سیمایی‌ها تصریح كرد: چند مانع و مشكل اصلی در برابر كار صدا و سیما وجود دارد كه باید از اینها عبور یا به گونه‌ای آنها را مدیریت كنید تا بتوانید مأموریت‌های اصلی را به درستی انجام دهید.

* خیلی‌ها می‌خواهند صدا و سیما سایت و مبلغ آنها شود

رئیس‌جمهور با بیان اینكه چند مانع و مشكل اصلی در برابر كار صدا و سیما وجود دارد كه باید آنها را مدیریت كرد، گفت: یكی از مهمترین اینها رفتار سازمانی است، صدا و سیما رسانه ملی و در واقع متعلق به حكومت است، باید زبان حكومت باشد اما هم‌زمان باید زبان ملت و قشرهای گوناگون باشد و به نیازهای طبقات گوناگون پاسخ دهد كه در بسیاری از موارد تناقض پیش می‌آید.

احمدی‌نژاد ادامه داد: یكی دیگر از موانع، توقعات روزافزون و فشارهای گروه‌های سیاسی و اجتماعی است خیلی‌ها می‌خواهند صدا و سیما مبلّغ آنها باشد آنها خیلی دوست دارند صدا و سیما را در حد گروه‌های سیاسی تنزل دهند و در حد سایت پایین بیاورند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه خیلی‌ها می‌خواهند دیدگاه‌های تربیتی، اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و دینی آنها در صدا و سیما منعكس شود، گفت: انواع سلایق دوست دارند در صدا و سیما منعكس شوند و جایگاه داشته باشند.

* مشخص نبودن حد و مرز موسیقی و اخلاق در صدا و سیما

رئیس‌جمهور یكی دیگر از موانع در كار صدا و سیما را معلوم نبودن حد و مرزها دانست و گفت: همه از صدا و سیما انتظار دارند حد و مرزها در موسیقی، اخلاق، سیاست،‌ خانواده، امور داخلی و خارجی رعایت شود در حالی كه حد و مرزهای مناسب در بسیاری موارد تبیین نشده است اما هركسی از نظر خودش انتظار دارد صدا و سیما معیارهای او را رعایت كند و در این مسیر هزاران انتظار وجود دارد.

* انتظار مراجع و علما و . . . از دستگاه عظیم ملی

احمدی‌نژاد ادامه داد: مجامع و شوراهای مختلف، شخصیت‌های علمی، فرهنگی، مراجع و علما چیزهایی دریافت می‌كنند و انتظار دارند كه دستگاه عظیم ملی لحظه به لحظه با آنها در تماس باشد كه اگر هم نشد قبل از اینكه تذكر داده شود در تریبون گفته می‌شود. در تریبون هم این‌جور نیست كه بگویند: عزیزم اینها را رعایت كنید، یك چیزی چسبانده می‌شود كه دیگر نتوانند از جا بلند شوند.

* موانع و مشكلات پیشِ‌روی رسانه ملی

وی یكی دیگر از مشكلات صدا و سیما را انحصاری بودن آن دانست و گفت: شاید در جاهای دیگر گروه‌های مختلف اجتماعی شبكه‌هایی دارند كه سلائق و نیازهای خود و قشرهای خاص را پاسخ می‌دهند اما در اصولی با هم متحدند اصولی كه منافع و هم‌بستگی ملی را صیانت می‌كند.

رئیس‌جمهور افزود: البته در نظام سلطه تنوع و تعدد وجود دارد اما اینها از یك‌جا اداره می‌شود و سرهایشان به یك‌جا وصل است و تا زمانی كه این حالت وجود دارد حتماً فشارها بر صدا و سیما بیشتر خواهد بود.

* فشارهای تحمیلی به صدا و سیما

احمدی‌نژاد با بیان اینكه یكی دیگر از مشكلات، داشتن رقبای قدرتمند در داخل و بین‌الملل است، خاطرنشان كرد: البته الآن دیگر داخل و بین‌الملل معنا ندارد مرزها برداشته شده است به‌طوری كه در آن سوی دنیا مطلبی تهیه می‌شود و در خانه‌های مردم حضور دارند به این شكل نیست كه شما یك رقیب در خارج از كشور داشته باشید و یك رقیب در داخل. بلكه رقبای قدرتمندی دارید كه از فضای خود صدا و سیما شروع می‌شود تا همه جای دنیا. آنها در برنامه‌سازی‌های خود هیچ محدودیتی ندارند و خیلی راحت و آزاد هستند.

وی افزود: یكی دیگر از موانع وجود باندهای گوناگون رقیب در فضاهای هنری و كارهای سیاسی است كه اینها هم فشار می‌آورند، كاری می‌خواهد انجام شود یكی مانع می‌شود یا یك كاری نباید انجام شود فشار می‌آورند كه باید انجام شود.

* مأموریت رسانه ملی از دیدگاه احمدی‌نژاد

رئیس‌جمهور گفت: در یك رقابت درون‌گروهی در گروه‌هایی كه اهل تولید فیلم، موسیقی، نمایش و یا حتی تولیدات اخلاقی، تربیتی و فرهنگی هستند در این‌جا هم فشار هست و یك عده می‌خواهند فلان آقا را بفرستند پشت تریبون راجع به بیماری‌ها یا خانواده و یا اخلاق صحبت كند، بالاخره این فشارها بر صدا و سیما وجود دارد.

احمدی‌نژاد خطاب به اهالی صدا و سیما توصیه كرد: مأموریت شما تاریخی و جهانی است مأموریت بالا كشیدن انسان تا نقطه اوج است، مأموریت شما مأموریت انبیای ‌الهی است و این موانع كار شما را سخت می‌كند اما تجربه سال‌های اخیر نشان داد كه شما می‌توانید بر این موانع غلبه و ورای اینها كارهای متین، محكم و اثرگذار آرمانی ارائه كنید.

وی افزود: خیلی مراقب باشید البته كار سختی است، داریم افرادی را كه یك شبكه اگر آنها را در هفته نشان بدهد آن شبكه حلال مطلق، طیب و طاهر است اما اگر بهترین شبكه از نظر اعتقادی آنها را نشان ندهد نمی‌گویند، كفر مطلق می‌شود بلكه زشت مطلق می‌شود.

* 500 متفكری كه باید در خدمت صدا و سیما باشند

رئیس‌جمهور با اشاره به اینكه: "باید مقاومت كنید، این دوره‌ای است كه باید از آن عبور كرد "، گفت: توجه داشته باشید یك جهان انتظار است و یك شبكه ملی ایران كه باید این شبكه انتظارات را پاسخ دهد. حداقل باید 500 متفكر و صاحب‌نظر به طور دائم و هزاران اندیشمند به صورت برنامه‌ای در خدمت پشتیبانی صدا و سیما باشند كه البته فكر می‌كنم وجود دارد و باید تقویت شود.

وی یادآور شد: ضرغامی خیلی جاها مقاومت و تلاش كردند و موفقیت‌های خوبی به دست آمده است كه جای تشكر دارد. در برابر هجمه رسانه‌های عالم ایستاده‌اید هم تنوع را زیاد می‌كنید و هم كیفیت و محتوا را و سلیقه شناسی‌تان نیز خیلی خوب است، از این رو از شما تشكر می‌كنم.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود تأكید كرد: مسئولان رسانه ملی خیلی باید مراقب باشند كه سطح این رسانه به یك گروه و یك سایت تنزل پیدا نكند حتی در یك بخش كوچك. البته فشار كار در رسانه ملی بسیار زیاد و مدیریت صدا و سیما امروز بسیار پیچیده و سنگین است.

احمدی‌نژاد به گستردگی شبكه‌های صدا و سیما اشاره كرد و گفت: زمانی یك كلمه ممكن است بحران و صدمات جبران‌ناپذیری وارد كند و به وحدت و انسجام ملی صدمه بزند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امروز مأموریت ما تلاش برای رسیدن به جامعه متعالی است و باید حیات طیبه را در جامعه برپا كنیم و این مأموریت انسان است.

رئیس‌جمهور با تأكید براینكه اگر انسانها بزرگ شوند و در تراز جهانی بیایند جامعه متعالی برپا می‌شود، به ویژگی‌های انسان متعالی اشاره كرد و یكی از این ویژگی‌ها را تفكر و اندیشمندی خواند و گفت: جایی كه اندیشه تعطیل شود انسانیتی وجود ندارد. انسان متعالی باید از قالب‌ها، قیدها و تعصب‌ها عبور كند؛ چرا كه از لحظه تولد برای ما قالب‌های زیادی درست و حقیقت انسانی ما در جهات مختلف پیچیده می‌شود كه در این شرایط اموری اصالت پیدا می‌كنند كه ارزش ندارند و اموری از نظر ما پنهان می‌شوند كه دارای ارزشند.

احمدی‌نژاد ویژگی دیگر انسان متعالی را آزادگی و شجاعت خواند و ابراز داشت: اندیشه‌های الهی را نمی‌توان با آدم‌های كوچك و فرورفته در قیدها پیاده كرد و زمانی به نقطه مطلوب می‌رسیم كه انسانها به نقطه مطلوب برسند.

* خودخواهی‌ها و قدرت‌طلبی‌ها مانع و موجب اسارت اندیشه‌اند

وی با اشاره به اینكه فرصت تفكر و رشد باید برای همگان مهیا شود، افزود: انسانها باید بتوانند تفكر كنند تا فرصت رشد پیدا شود. بسیاری از قالب‌ها، خودخواهی‌ها و قدرت‌طلبی‌ها مانع و موجب اسارت اندیشه‌اند و اگر اندیشه‌ها مطرح نشود انگیزه‌ای برای حركت پیدا نمی‌شود و انسانها بزرگ نخواهند شد و این به معنای انحطاط و سقوط است.

رئیس‌جمهور گفت: بعضی‌ها خود را سقف حركت جامعه و الگوی زندگی متعالی می‌دانند، دریافت و نگاه و سلیقه خودشان را به زندگی مطلق و دیگران را به جرم تفاوت با آنها یا عبور از آنها له می‌كنند و بعضی‌ها آن‌قدر خود را مطلق كرده‌اند كه فكر می‌كنند همه هفت میلیارد نفر جمعیت دنیا جهنمی هستند و فقط او بهشتی است و این از نشانه‌های سقوط اوست.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه اشكال دیگر كار اینجاست كه او در محیط اجتماعی فرصت پیدا می‌كند این اندیشه را بر جامعه تحمیل كند، گفت: در رأس این نگاه امریكایی‌ها هستند كه مدلی را برای زندگی و زمامداری تعریف كرده‌اند و می‌خواهند به ضرب و زور آن را بر همه دنیا تحمیل كنند.

* كسانی كه از تفریح خوششان نمی‌آید، اهل تفریح را كافر می‌دانند

وی افزود: فكر می‌كنند همه ارزش‌های انسانی در چارچوب خواست و اراده آنها معنی و مفهوم پیدا می‌كند ولاغیر. البته گوشه و كنار هم كسانی هستند كه این گونه فكر می‌كنند. كسی از تفریح خوشش نمی‌آید، خیال می‌كند هركس اهل تفریح است حتماً كافر است.

رئیس‌جمهور به مطلبی از یكی از جلسات شوراهای اصلی تصمیم‌گیری كشور اشاره و خاطرنشان كرد: در این جلسه بحث تعطیلات رسمی بود و می‌‌گفتند تعطیلات ایران زیاد است. چند سال پیش گروهی مأمور شدند در این زمینه مطالعه تطبیقی كنند تا معلوم شود تعطیلات ما كم است یا زیاد كه گزارش آوردند و دیدیم فقط یك كشور كمتر از ما تعطیلی دارد آن هم از كشورهای عقب‌افتاده است.

احمدی‌نژاد گفت: تعطیلات ما در حدود 75 روز است و بعد از ما همه كشورها بیش از 100 روز تعطیلی دارند. بالاخره در آن جلسه بحث شد و مطرح كردند دیدند تعطیلات ما زیاد نیست.

وی با بیان اینكه تفریح جزو زندگی است و باید مردم بانشاط باشند، تأكید كرد: مگر می‌شود مردم را خمود و عبوس دید؟ زمانی ارزش‌ها ماندگار و اثرگذارند كه آحاد مردم انتخاب كنند. فرد از تفریح خوشش نمی‌آید و فكر می‌كند هیچ كس نباید به تفریح برود.

رئیس‌جمهور افزود: نوع تفریحات ایرانی‌ها خانوادگی است. زمانی كه قالب‌های افراد به عنوان الگو مطرح می‌شود، دچار تناقضات فراوان می‌شویم. از طرفی معتقدیم خانواده پایه است و باید آن را محكم كنیم و از طرف دیگر برنامه‌هایی می‌دهیم كه همه آن در جهت متلاشی كردن خانواده است. این افراد آدم‌های كوچك و اسیر هواهای نفسانی هستند كه اصلاً خبر ندارند در عالم چه خبر است.

* رسانه ملی باید پاسخگوی اندیشه‌های رایج دنیا باشد

احمدی‌نژاد گفت: صدا و سیما باید عرصه‌ای باز كند كه بتواند پاسخگوی همه اندیشه‌های رایج دنیا باشد و بتواند به درستی به نیازهایی كه هرروز در دنیا در حال تحریك شدن است پاسخ دهد.

* عده‌ای كه امور جامعه را در چارچوب قدرت و ثروت می‌خواهند

وی با اشاره به اینكه بدون عدالت، انسانیت انسان شكوفا نمی‌شود و در حقیقت عدالت اكسیر شكوفایی انسان است، خاطرنشان كرد: عده‌ای هستند كه همه امور جامعه را در چارچوب قدرت، ثروت و یا تركیب این دو می‌خواهند و هر مسئله‌ای كه در جامعه پیش بیاید اگر در چارچوب قدرت و ثروتشان بود خوب است و در غیر این صورت بد.

رئیس‌جمهور گفت: انسانها هر چقدر بزرگ باشند نمی‌توانند سقف پرواز دیگران قرار گیرند اما معنای این حرف این نیست كه الگو معرفی نكنیم.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه سقف پرواز انسانها فقط و فقط انسان كامل به خدا پیوسته است، افزود: اگر در این فضا آمدیم فضای بی‌نهایت، رشد رخ می‌دهد اما در خارج این فضا محدودیت است.

وی لازمه دیگر جامعه متعالی را عدالت خواند و گفت: هنوز به‌قدری كه باید به مسئله عدالت پرداخته نشده و بشریت عدالت را دست‌كم گرفته است و همه دنبال حیات طیبه و متعالی هستند اما به لازمه آن توجه ندارند.

* یك توصیه به صدا و سیمایی‌ها

رئیس‌جمهور با اشاره به اینكه همه انبیا برای برپا كردن عدالت آمده‌اند، عدالت را مقدمه و فراهم كننده بستر رشد انسان دانست و خطاب به مدیران رسانه ملی گفت: ممكن است شما بهترین درس اخلاق و برنامه‌های فرهنگی را پخش و بالاترین مضامین انسانی را منتشر كنید اما اگر اینها در بستر عدالت اجتماعی منتشر نشود اثر لازم را ندارد.

احمدی‌نژاد با بیان اینكه بی‌عدالتی و ظلم، بنیان‌های انسانیت را متلاشی می‌كند، گفت: مردم در جامعه، خودشان را در نسبت با دیگران تعریف و موقعیت خود را دائم اندازه‌گیری می‌كنند و به همین علت حساسند. زمانی یكی یك‌شبه با زد و بند میلیاردر می‌شود و اگر شما مرتب برنامه‌های مذهبی پخش كنید آن یك نفر تأثیر همه آن برنامه‌ها را از بین می‌برد.

* تأثیر برنامه مذهبی روی یك زد و بندباز میلیاردی

وی افزود: اگر هزاران تبلیغ خوب شود اما مردم در جامعه ببینند كه یك نفر آخر خودخواهی است و آن بالاها نشسته است اثر حرف را از بین می‌برد.

رئیس‌جمهور خطاب به اهالی صدا و سیما با بیان اینكه: "شما سكاندار شكوفایی انسان‌ها هستید اما در اول راهید "، گفت: اگر كسی بخواهد تعالی بیافریند لاجرم باید خود در مسیر تعالی در حركت باشد بنابراین من و شما باید برای خود برنامه داشته باشیم.

احمدی‌نژاد اضافه كرد: خیلی از شماها سخت كار می‌كنید و در بسیاری از بخش‌ها به ویژه سیما اصلاً طعم زندگی را نمی‌چشند شب و روز، تعطیلات به ویژه بخش‌های سیاسی دائم باید سر كار باشند و اگر آنها كه جلو و پشت صحنه هستند نیایند كار انجام نمی‌شود اما همه اینها زمانی ارزش پیدا می‌كند كه خود ما به درجاتی از تعالی برسیم.

وی ادامه داد: انتهای خط خود آدمی است و همه این كارها برای خود است اما نه نفس اماره بلكه برای تعالی خود. اگر ما در درون خود رشدی نكنیم چگونه می‌توانیم دیگران را رشد بدهیم؟ محال است.

رئیس‌جمهور با طرح سؤالی مبنی بر اینكه: "چه زمانی كار هنری و كلامی اثر دارد؟ "، یادآور شد: موقعی كه پشتش اتفاقی در دل گوینده افتاده باشد و موقعی كه پشتش در دل و اندیشه طراحان و برنامه‌ریزان اتفاقی افتاده باشد.

* اگر كار برای تعالی نباشد، جهنم است

احمدی‌نژاد افزود: حتی در مسائل سیاسی جامعه اگر كسی به دنبال كارهایی باشد اما كار در خدمت تعالی او نباشد جهنم است. هركس در هرجا كه هست و به هركاری كه مشغول است، آن كار در درجه اول باید در خدمت تعالی فرد باشد تا بتواند جامعه را متعالی كند.

وی گفت: انتظار دارم عزیزانمان در صدا و سیما همان طور كه در كار و تلاش و فعالیت و ابتكار و دلسوزی پیشتازند در مسیر كمال و تعالی هم پیشتاز باشند.
براساس گزارش واحد مركزی خبر رئیس‌جمهور با بیان اینكه: "همه امكانات مادی، معنوی و نیروی انسانی فراهم است و باید حركت كنیم "، اظهار داشت: ما فرهنگ و اندیشه اسلام ناب داریم و از سرزمین غنی و ثروت و نیروی انسانی شایسته و بی‌نظیر بهره‌مندیم بنابراین باید نقطه نهایی آرمان‌ها را هدف‌گیری كنیم. عظمت هر ملت با آرمان‌های آن اندازه‌گیری می‌شود.

* جلسه مشترك با ضرغامی درباره امنیت ملی

رئیس‌جمهور گفت: چند روز پیش جلسه‌ای داشتیم كه آقای ضرغامی هم حضور داشت و بخشی از این جلسه درخصوص امنیت ملی بود.

* چه زمانی امنیت به خطر می‌افتد/ شاخصه‌های امنیت ملی از زبان احمدی‌نژاد

رئیس‌جمهور با طرح سؤالاتی همچون: "اساس امنیت ملی چیست ؟ آیا امكان دارد در كشور هیچ حادثه‌ای اتفاق نیفتد؟ "، گفت: جهان مادی جهان برخوردها و حادثه‌هاست. شاخص‌های امنیت ملی را باید در دل و اندیشه مردم جست‌وجو كنیم و ببینیم نشاط اجتماعی چگونه است، اگر در بالاترین حد باشد آنگاه امنیت ملی وجود دارد و هیچ‌كس نمی‌تواند آن را برهم زند.

احمدی‌نژاد امید به آینده، احساس افتخار به ایرانی بودن و دریافت ذهنی انسان‌ها از ثبات اجتماعی و سیاسی را از دیگر شاخص‌های امنیت ملی دانست.

* درستی و صداقت در انزوا و كنج خانه معنا پیدا نمی‌كند

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینكه ایران باید مجسمه اخلاق باشد و سیاست و ارتباطات اجتماعی ما باید همه ذیل اخلاق الهی تعریف شود، تأكید كرد: درستی،‌ صداقت و امانت‌داری، ایمان و تقوا اینجا معنا پیدا می‌كند و مربوط به سخنرانی و اقدامات در انزوا و كنج خانه نیست.

احمدی‌نژاد اضافه كرد: فرد برای اینكه پستی بگیرد تا خدمت كند دروغ می‌‌گوید در حالی كه با مقدمه فاسد نمی‌شود متن صالح ایجاد كرد و با بی‌تقوایی نیز نمی‌شود تقوا را ترویج داد.

وی با بیان اینكه: "در بعضی جاها از غربی‌ها جلو زده‌ایم "، گفت: زمانی كه غربی‌ها لیبرالیسم و اومانیسم را اساس قرار دادند پایه‌های همه ارزش‌ها را زدند سپس دموكراسی را تكمیل كردند.

رئیس‌جمهور یادآور شد: دموكراسی غربی همان مشروعیت دادن به دعوا برای كسب قدرت و همه ادبیات قدرت است و همه ارزش‌ها پای این هدف قربانی است.

احمدی نژاد گفت: تهمت و افترا می‌زنند و نقشه می‌كشند كه چه‌كار كنند این گروه یا گروه دیگری و یا فردی را با پول و نقشه خراب كنند و در این زمینه با استفاده از روان‌شناس اجتماعی و متخصص برای تخریب گروه یا فردی سناریو می‌سازند و كمك می‌گیرند.

وی با بیان اینكه: "ما شبحی از یك دموكراسی آنان را گرفته‌ایم "، پرسید: آیا باید اخلاق خراب آنان را نیز بگیریم؟ به كجا می‌خواهیم برسیم؟

رئیس‌جمهور افزود: بعضی‌ها در كشور در هر مسیری كه وارد می‌شوند جولان می‌دهند و تصور می‌كنند مؤمن، انقلابی و حزب‌اللهی هستند و دیگر راحتند.

احمدی‌نژاد در ادامه اشاره‌ای به مجموعه مختارنامه كرد و گفت: اگر مسیحیان آن روز در مقابل امام حسین علیه السّلام بودند این‌جور جنایت نمی‌كردند، چه‌كسانی بودند؟ كسانی كه می‌گفتند شب زنده‌دار و قاری قرآن و آخر ایمان هستیم.

وی گفت: می‌گفت خلیفه پیامبرم و بین مردم جا می‌انداختند این چقدر صحنه عجیبی است دشمن پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم آمده جای پیامبر نشسته و یقه جانشین پیامبر را گرفته است و قطعه قطعه می‌كند سپس می‌گوید: چرا به حاكمیت خلیفه پیامبر تعرض كردی؟ همه مشروعیت را از رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم می‌گیرد و جانشین رسول خدا می‌شود! چه‌كسانی هستند اینها؟ آن وقت آدم‌های معمولی و غیرمدعی دست به این كار نمی‌زنند آنانی كه مدعی دینداری هستند مرزها را می‌شكنند چرا كه آدم‌های بی‌دین تكلیف‌شان روشن است.

به‌گزارش واحد مرکزی خبر رئیس‌جمهور با اشاره به اینكه: "در اندیشه ما اصالت با حق است نه با قدرت و بزرگی آدم‌ها نیز در تواضع آنان است "، خاطرنشان كرد: در اوایل انقلاب زمانی به افرادی پستی پیشنهاد می‌شد می‌گفتند از نشانه‌های ایمان این است كه به سادگی دنبال آن پست نرود اما سؤال این است كه اكنون چقدر این مسئله با معیارهای ما تطبیق دارد و به آن نزدیكیم.

*باید مراقب باشیم مرزهای اخلاقی در رقابت‌های قدرت زیر پا گذاشته نشود

احمدی‌نژاد تأكید كرد: باید بسیار مراقب باشیم تا مرزهای اخلاق و ارزش‌های ما در رقابت‌های قدرت زیر پا گذاشته نشود.

وی گفت: همیشه باید مراقب باشیم تصویر خروجی از ایران و انقلاب در برابر جهانیان چه تصویری باشد.

رئیس‌جمهور با تأكید براینكه همیشه باید امید به آینده در جامعه زنده باشد، گفت: در اندیشه مردم، كشور باید دارای ثبات باشد یعنی همه به این ثبات باور داشته باشند.

احمدی‌نژاد تأكید كرد: باید كاری كنیم كه كسی كه در ایران زندگی می‌كند از ایرانی بودن خود احساس افتخار كند و باید كاری كنیم كه اخلاق رابط بین همه انسانها و روابط اجتماعی باشد.

* كنترل 114 كانال داخلی و خارجی سخت است

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت 114 كانال داخلی و خارجی، كنترل آْن را سخت دانست و گفت كه از درون باید مراقب باشیم.

رئیس‌جمهور افزود: حالا ممكن است كسی مخالف من باشد خوب مخالف هست، ما كه كسی نیستیم مگر كی هستیم اما نباید منجر به آن شود كه امید و نگاه به آینده مخدوش شود.

* 1000 متر زمین به هر خانواده ایرانی

احمدی‌نژاد با بیان اینكه: "طرحی را مطرح كردیم كه در ایران می‌شود هر ایرانی هزار متر زمین داشته باشد، این طرح موضوع بود چرا كه باورم این است كه ایرانی می‌تواند زندگی بسیار متعالی داشته باشد "، گفت: بعضی از برنامه‌های صدا و سیما را می‌بینم، درباره این طرح نیز در شبكه چهار در برنامه كندو برنامه‌ای گذاشته بودند كه چند نفر كارشناس نظراتشان را بیان می‌كردند كه من خودم استفاده كردم.

وی افزود: البته كمی شوخی، جدی بود اما بحث‌های خوب و سؤال‌های جدی و اساسی مطرح می‌شد كمی هم انتقادی بود اما در مجموع برنامه بسیار خوبی بود.

رئیس‌جمهور گفت: البته همه برنامه‌ها را نمی‌توانم ببینم اما موضوعات و فعالیت‌های هنری خوبی انجام می‌گیرد اما باید خیلی مراقب باشیم.

احمدی‌نژاد خطاب به مدیران صدا و سیما حاضر در همایش گفت: دولت از رسانه ملی حمایت سیاسی و پشتیبانی (امكانات) می‌كند بروید در این فضای ملكوتی و بی‌انتها كار كنید و جلو بروید.

* موفق‌ترین رسانه جهان

وی با بیان اینكه از شاخص‌های امنیت ملی، میزان محبت و ابراز آن میان آحاد مردم است، یادآور شد: اینكه مردم چقدر همدیگر را دوست دارند و در غم و شادی هم شریكند مهم است. شاید اگر رسانه ملی یك مأموریت داشته باشد و فقط همان را انجام دهد موفق‌ترین رسانه جهان است و آن مأموریت ترویج محبت و مهرورزی میان مردم است.

رئیس‌جمهور با تاكید براینكه اگر مردم همدیگر را دوست داشته باشند بزهكاری رخ نمی‌دهد، گفت: آن آتشی كه همه خودخواهی‌ها، هواهای نفس و قدرت طلبی‌ها را می‌سوزاند آتش عشق و محبت است.

احمدی‌نژاد گفت: اینها كه حق جامعه را بالا كشیده‌اند و وقتی حرف می‌زنند با پررویی از موضع طلبكار و مالكیت هستند محبتی در وجودشان نیست.

وی با تأكید براینكه همه برنامه‌های صدا و سیما باید ترویج كننده محبت باشد گفت كه محبت میان مردم، هم‌بستگی ملی می‌آورد.

* هدف از روی كار آوردن بوش چه بود؟

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود شرایط امروز جهان را در حال تحول خواند و گفت: نظم موجود به پایان راه رسیده است و قادر به ادامه راه نیست اما دست و پا می‌زند. البته آنها به گونه‌ای طراحی كرده‌اند كه به خودشان فرصت دهند.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه برای آنها نیز از 20 سال پیش معلوم بود كه نظام سرمایه‌داری در پایان راه است، افزود: آنها شخصی به نام بوش را آوردند و با ایجاد ماجرای 11 سپتامبر به منطقه ما حمله كردند برای اینكه برای خود فرصت بگیرند. آنها با دو هدف بازسازی اقتصاد و سیطره خود و همچنین نجات رژیم صهیونیستی اهدافشان را دنبال می‌كنند كه اولویت نخست آنها نجات رژیم صهیونیستی است چراكه اگر این رژیم بماند استیلای غرب قابل بازسازی است.

وی افزود: به سبب انقلاب ما، ارزش‌های انسانی و مطالبات مردمی در ملت‌ها زنده شد و نگاه ملت‌ها تغییر كرد و همه به دنبال آزادی، انتخاب، حاكمیت ملی، عدالت و عزت هستند اما این موارد دو طرف دارد؛ یك معادله، ما و ملت‌ها هستیم و یك معادله استكبار است و قدرت‌ها.

* باید در حوزه دیپلماسی و رسانه صحنه را هوشمندانه اداره كنیم

رئیس‌جمهور گفت: ما در حوزه دیپلماسی و شما در حوزه رسانه باید با دقت و هوشمندی صحنه را اداره كنیم. نمی‌توانم بپذیرم كه رئیس نظام سلطه زنگ بزند به یك رئیس‌جمهور كه شما تشریف ببرید و او هم چشم بگوید و برود.

* نوك پیكان برنامه‌های رسانه ملی باید درهم شكستن موجودیت رژیم صهیونیستی باشد

احمدی‌نژاد افزود: باید نوك پیكان برنامه‌های ما به سمت درهم شكستن نظام سلطه و موجودیت رژیم صهیونیستی باشد و اگر غافل شویم بازسازی می‌كنند و دوباره جلوی ما می‌گذارند.

وی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران در 32 سال گذشته به ویژه در چهار پنج سال اخیر به عزت و اقتدار اثرگذار بین‌المللی دسترسی پیدا كرده است، گفت: آنها می‌خواهند آن را بشكنند كه باید مراقب بود و از بیرون هم نمی‌توانند بشكنند.

رئیس‌جمهور افزود: اگر موفق شویم طرح سازش با رژیم صهیونیستی و پذیرش موجودیت این رژیم در بخش‌هایی از سرزمین فلسطین را درهم بشكنیم بدانید كه استعمار برای همیشه شكست خورده و این یك مبارزه تاریخی است. باید بایستیم و جامعه را جلو ببریم و در این زمینه نیازمند جامعه‌ای بانشاط و سرشار از انسان‌های عالم، اندیشمند و شجاع هستیم.

   


در ملاء عام؛
4 متجاوز حادثه خمینی‌شهر به دار آویخته می‌شوند‌

خبرگزاری فارس: رئیس كل دادگستری استان اصفهان گفت: متهم ردیف اول تا چهارم زنای به عنف و اكراه حادثه خمینی شهر، به اعدام در ملاء عام و در میادین اصلی خمینی‌شهر محكوم شدند.


به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، غلامرضا انصاری ‌در جمع خبرنگاران با تشریح جزئیات پرونده حادثه خمینی شهر به بیان احكام صادر شده برای متجاوزان خمینی‌شهر پرداخت.
وی با بیان اینكه دادگاه حكم جان فردی را صادر می‌كند، اضافه كرد: در بررسی پرونده‌ها باید با حساسیت برخورد شود و قوه قضا در این راستا با عدالت، قانون و سرعت رفتار می‌كند.
انصاری به حكم متهمان اشاره و تصریح كرد: این پرونده در شعبه 18 و توسط قاضی اصفهانی مورد برسی قرار گرفت و طی دو روز رای نهایی صادر شد.
وی با تاكید به اینكه متهمان ظرف 20 روز حق اعتراض دارند، افزود: اگر این قانون برای تسریع در اجرای حكم‌ها اجرا نشود، دیوان عالی كشور رای را باطل اعلام می‌كند.
رئیس كل دادگستری استان اصفهان با بیان اینكه برخی پرونده‌هایی كه التهابی در اجتماع ایجاد می‌كنند از حساسیت برخوردار هستند، بیان داشت: تشكیلات قضایی نیز در این زمینه كوتاه نیامده و پرونده خمینی شهر نمونه این ادعا را ثابت می‌كند.
وی در ادامه حكم 9 نفر از متجاوزان حادثه خمینی‌شهر را به قرار زیر اعلام كرد: ردیف اول تا هشتم اتهام:
یك: آدم‌ربایی شش نفر خانم با وسیله نقلیه
دو: حبس غیرقانونی نسبت به هشت آقا
سه: ضرب و جرح عمدی نسبت به همه شكات
چهار: سرقت مقرون به آزار
پنج: زنای به عنف به اكراه كه هشت نفر به آن متهم شده بودند و در خصوص ایراد ضرب و جرح عمدی و سرقت مقرون به آزار نظر به درخواست وكلای شكات ترك تعقیب صادر شد.
در خصوص متهمین ردیف اول تا ششم نسبت به اتهام حبس غیرقانونی هر كدام به سه سال حبس متهم شدند.
در خصوص اتهام مقرون به آزار متهم ردیف اول تا ششم به 10 سال حبس و 74 ضربه شلاق تعزیری محكوم شدند و نیز در اتهام مشاركت در آدم‌ربایی با وسیله نقلیه به 15 سال حبس تعزیری محكوم شدند كه جمعاً به 28 سال حبس و 74 ضربه شلاق تعزیری محكوم میشوند.
متهم ردیف هفتم به علت اینكه مداخله و مباشرت وی در خصوص جرم ضعیف‌تر بوده و با استناد زیر ماده 42 مجازات اسلامی در مورد حبس غیرقانونی به یك سال حبس تعزیری و سرقت مقرون به آزار به سه سال حبس محكوم و 50 ضربه شلاق تعزیری و نیز مشاركت آدم‌ربایی با وسیله نقلیه به پنج سال حبس محكوم شد كه جمعاً به 9 سال و 50 ضربه شلاق تعزیری محكوم میشود.
در مورد زنای به عنف و اكراه متهمان ردیف اول تا چهارم، محكوم به اعدام به صورت دار آویخت در ملاء عام و در میادین اصلی خمینی‌شهر محكوم شدند.
انصاری در خصوص اتهام متهمان ردیف پنجم و ششم تصریح كرد: پرونده این متهمان دایر بر زنای به عنف و اكراه نظر به نیاز به تحقیقات بیشتر و مواجه آنها با متهم دستگیر شده اخیر و سایر متهمان فراری مفتوح است كه البته احتمال اعدام نیز هست اما با توجه به نیاز به تحقیقات بیشتر دادگاه در این جلسه تصمیم‌گیری نكرده است.
متهم ردیف هفتم دایر به زنای به عنف و اكراه و همچنین متهم ردیف نهم (باغبان) دایر در معاونت در آدم‌ربایی و زنای به عنف و اكراه به لحاظ فقد دلیل كافی رای بر برائت آنها صادر شد.
متهم ردیف هشتم تمام اتهامات مندرج در كیفرخواست و اتهام زنای به عنف و اكراه با توجه به امكان متهم و اینكه هیچ یك از شكات و متهمان دیگر حضور وی را در باغ اول و دوم تایید نكردند و نیز توسط شكات مورد شناسایی قرار نگرفته است، لذا به لحاظ فقد دلیل كافی رای بر برائت وی در نظر گرفته شده است.
مدیركل دادگستری استان اصفهان نتیجه رای دادگاه خمینی شهر برای 9 نفر را اعلام كرد و گفت: متهم ردیف دهم به تازگی دستگیر شده كه محاكمه آن با متهمان ردیف پنج و شش و نیز سایر كسانی كه دستگیر نشده‌اند در آینده بررسی می‌شود.
انصاری همچنین متهمان ردیف اول تا چهارم و نیز ششم تا هشتم را مجرد و دارای سوابق كیفری دانست و افزود: متهم ردیف پنجم، هفتم و نیز نهم كه باغبان دخیل در آن بوده است، متأهل بوده‌اند.

*‌ جدیدترین جزئیات حادثه خمینی‌شهر از زبان رئیس كل دادگستری استان اصفهان
وی در ادامه به تشریح جزئیات حادثه خمینی شهر از ابتدا پرداخت و اظهار داشت: در این حادثه كه سلب امنیت عمومی شد، هشت نفر مرد و شش نفر زن حضور داشتند كه دو خانواده زن و شوهری، دو خواهر و برادر و تعدادی از دوستان و یك نفر از اقلیت مذهبی بودند كه در تاریخ سوم خرداد سال‌ جاری مصادف با روز زن در باغی اطراف شهرستان خمینی‌شهر كه متعلق به دوستان یكی از شكات بود، از ساعت 19 جمع و تا حدود 23 حضور داشتند.
هنگامی كه این افراد مشغول شام خوردن می‌شوند، متهمان كه 12 تا 13 نفر بودند با سر و صورت پوشیده و قمه، چوب و چاقو از دو طرف وارد باغ می‌شوند و با شكستن لامپ‌ها، ضرب و جرح و ارعاب و نیز گرفتن گوشی همراه شكات و سرقت اموال آنها را به اتاق برده و محبوس می‌كنند.
سپس زنان را سوار بر اتومبیل سمندی كه از قبل آماده كرده بودند می‌كنند و با موتورسیكلت به دنبال اتومبیل آن را اسكورت و زنان را به باغ دیگری در چند كیلومتری باغ اول منتقل می‌كنند.
در آنجا چند نفر متهم دیگر به آنها اضافه می‌شوند و به شكات مونث تجاوز به عنف و اكراه می‌كنند و پس از حدود یك ساعت آنها را رها و به طرف جاده راهنمایی می‌كنند.
مردان حبس شده در را باز و با گوشی تلفن همراه مخفی شده و به جا مانده به پلیس 110 خبر می‌دهند، ماموران وارد محل می‌شوند و زنان را با وضعیت آشفته پیدا كرده و نیز وارد باغی كه تجاوز صورت گرفته شده كه متهمان متواری شده بودند.
ماموران با گشت در باغ برخی از آثار به جا مانده را كشف می‌كنند و در همان لحظات اولیه شناسایی متهمان آغاز و با سرنخ‌های باغ كناری كه از باغ اول پیدا می‌شود باغبان باغ مفتوح دستگیر شده و پس از تحقیق سایر متهمان در اصفهان و نیز در شهرهای مختلف دستگیر می‌شوند.
یكی از متهمان با چند نفر دیگر هنگام ورود شكات به باغ اول در باغ كناری بوده كه از بدو ورود شكات به باغ از روی دیوار كناری با سرك كشیدن شكات را زیر نظر داشتند كه توسط یكی از متهمان كه سابقه‌دار و دارای محكومیت و جزء ردیف اول هم هست وضعیت باغ مهمانی گفته می‌شود و اعلام می‌كند، اگر شكات تا آخر شب بودند حمله می‌كنیم.
سپس یكی از متهمان به منزل خود رفته و با تعدادی از دوستان خود كه حدود 9 نفر بودند مشغول شرب خمر می‌شوند، آن متهم اطلاع‌دهنده كه در باغ مانده و نرفته بوده است، خبر می‌دهد كه مهمانی طول كشیده است كه متهمان با سر و صورت پوشیده به محل شكات حمله‌ور می‌شوند.
تعداد متهمان از نظر پرونده 15 نفر هستند كه 9 نفر دیروز محاكمه و یك نفر به دلیل اینكه به تازگی دستگیر شده و پرونده وی مفتوح و نیز پنج نفر هم متواری هستند كه جمعاً 10 نفر دستگیر و پنج نفر متواری هستند كه احتمال اینكه در بازجویی افراد جدیدی را معرفی كنند، هست.

   


بدون ارائه سند
بی بی سی قتل شهروند انگلیسی را به گردن معترضان انداخت

خبرگزاری فارس: در حالی که دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس از افزایش خشونت پلیس علیه معترضان حمایت کرده و سرکوب مخالفین را شجاعانه خواند ، رسانه دولتی انگلیس با اشاره به قتل ریچارد منینگتون باوز آن را ناشی از جراحاتی عنوان كرد كه معترضان به او وارد كرده اند.


به گزارش خبرگزاری فارس، بی بی سی در خبری با اشاره به قتل ریچارد منینگتون باوز آن را ناشی از جراحاتی عنوان كرد كه معترضان به او وارد كرده اند.

بی بی سی با تكرار آشوب خواندن قیام مردم محروم در انگلیس نوشت: پلیس لندن تایید كرد كه ریچارد منینگتون باوز، شصت و هشت ساله، كه شامگاه دوشنه در جریان آشوب های اخیر در محله ایلینگ، غرب لندن، توسط فرد یا افراد مرتبط با ناآرامی ها به شدت مضروب شده و به بیمارستان انتقال یافته بود، درگذشته است.

بی بی سی با اذعان به اینكه هنوز گزارشی رسمی از جزئیات ضرب و جرح منجر به مرگ این مرد انتشار نیافته بدون ارائه سندی عنوان كرد كه برخی شاهدان عینی به بی بی سی گفته اند كه وی زمانی هدف حمله قرار گرفت كه در صدد خاموش كردن شعله های آتشی بود كه گروهی از جوانان مرتبط با آشوب های منطقه به راه انداخته بودند.

رسانه دولتی انگلیس اضافه می كند كه ظاهرا آقای منینگتون باور به سرزنش این افراد پرداخته بود اما یكی از جوانان حاضر در محل به او حمله كرد و گفته می شود یكی از شاهدان این صحنه هم با استفاده از تلفن همراه، فیلمی از این واقعه برداشته و در اختیار پلیس قرار داده است.

این روند بی بی سی درباره كشته شدگان دیگر اعتراض های اخیر انگلیس نیز بوده است بطوریكه درباره قتل مورگان نیز نوشت: پلیس احتمال می دهد كه این فرد در درگیری با یك گروه رقیب محلی كشته شد. به گفته برخی اهالی محل، طی این درگیری سه اتومبیل به تعقیب و گریز پرداختند در حالیكه به علت اوضاع ناآرام محله، ظاهرا پلیس برای جلوگیری از این درگیری در محل حضور نداشت.

این درحالی است كه رسانه دولتی انگلیس هیچ سندی برای این موارد عنوان نكرده و تنها با عبارات «احتمال دارد» و «گفته می شود» به خبر سازی پرداخته است.

   


انتقادات ابطحی به یادداشت هاشمی درباره مشروطه در گفت‌وگو‌ ‌با فارس:
چرا هاشمی رفسنجانی در دوره اصلاحات نگران روحانیت نبود

خبرگزاری فارس: یك نماینده مجلس گفت: افرادی كه امروزه و در جریان فتنه 88، سنگ وی را به سینه می‌زنند، حتی زمان انتخابات 84 نیز هاشمی 2005 را به سر و سینه چسباندند، مختلط رقصیدند و روحانیت را به تمسخر گرفتند، ‌چه كسانی بودند؟ آیا ‌هاشمی از این جماعت اعلام برائت كرد یا در مقابل آنها سكوت كرد؟


سیدمحمدرضا ابطحی نماینده خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به تاریخ مشروطه اظهار داشت: عده‌ای می‌خواستند مشروطه را از آن مسیری كه مردم اراده كرده بودند، خارج كنند، درحالی‌كه ملت برای عدالت‌خواهی این قیام را انجام داد.

وی در خصوص مهاجرت علما و دیگر بزرگان مشروطه به قم گفت: این مهاجرت در راستای اعتراض به همین تغییر مسیر مشروطیت صورت گرفت و تحصن شیخ فضل‌الله نوری در حرم عبدالعظیم حسنی نیز حركتی برای مقابله با نفوذ و جهت‌گیری جدید مشروطه بود.

* جریان مشروطه توسط روحانیت ساده‌لوح، خادمان رضاخانی و نفوذی‌های انگلیس منحرف شد

ابطحی با تأكید بر انحراف مشروطیت توسط عده‌ای نفوذی انگلیسی، خادم دربار رضاخانی و كوتاهی گروهی روحانی ساده‌لوح، افزود: شیخ فضل‌الله نوری فریاد می‌زد ای مردم، اینان در ظاهر خواهان حقوق شهروندی یكسان هستند ولی در واقع به دنبال ترویج و تثبیت بابیت و بهائیت از این طریقند؛ هوشیار باشید.

وی با تصریح بر اینكه روحانیت بیدار پشت قضایای مشروطه را به خوبی می‌دید و درك می‌كرد، ادامه داد: شیخ فضل‌الله نوری از همان معدود افرادی است كه پس پرده اتفاقات را به خوبی لمس كرده و همچنان نهیب بیدارباش از انحراف انقلاب مشروطه را سر می‌داد ولی متأسفانه عده‌ای روحانی ساده‌لوح نه تنها این توطئه انگلیسی ـ رضاخانی را درك نمی‌كردند، بلكه در مقابل فعالیت‌های انقلابی شیخ به صف مخالفان مشروطه پیوسته بودند.

این نماینده مجلس درباره گرایش مخالفان مشروطه كه مقابل این انقلاب صف‌ كشیده و سوت و كف می‌زدند، اظهار داشت: از قضا اغلب آنها، همان‌‌هایی هستند كه با سفارت انگلیس در ارتباط بوده و در صف مخالفان روحانیت قرار داشتند.

وی با گلایه از نحوه یادداشت‌نویسی ‌آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در وبلاگ شخصی‌اش گفت: ‌هاشمی در یادداشت اخیر خود می‌خواهد با ایجاد ابهام و تشویش اذهان عمومی، عده‌ای را متهم به اهانت و تخریب جایگاه روحانیت ‌كند، بدون اینكه كسی را خطاب قرار دهد یا خود زیر سؤال برود و با این روش می‌خواهد با فضاسازی خاصی به نفع خود، اهدافش را محقق ‌كند.

ابطحی تصریح كرد: حال باید از هاشمی پرسید‌ امروزه چه قشری از روحانیت، مورد توجه افرادی هستند كه با سرویس‌های بیگانه به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم در ارتباطند؟ اشخاصی كه ایرانی هستند ولی درخدمت صهیونیست‌‌ كه هشدارهای مقام معظم رهبری به برخی شخصیت‌ها را باید در همین راستا ارزیابی كرد.

* مخالفان روحانیت در بی‌بی‌سی از كدام روحانی دفاع می‌كند و با كدام سر ستیز دارند؟

وی افزود: افرادی كه زمانی از مسئولان نظام اسلامی بودند، امروز جزو پناهندگان به كشورهای استكباری شده‌اند و دائم ‌در صدای آمریكا و بی‌بی‌سی علیه جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌كنند؛ این اشخاص از كدام روحانی دفاع می‌كنند؟ با كدام روحانی سر ستیز دارند؟ كه اتفاقاً مدل همین جریان را در مشروطه مشاهده می‌كنیم.

ابطحی‌ شخصیت‌های انتوكتوال، لائیك و روشنفكر را از حامیان روحانیتی دانست كه "در مقابل مشروطه، قد علم كرده و ابزار دست انگلیس و دربار شدند و شاید خودشان هم این را درك نمی‌كردند ".

وی با یادآوری اشخاص مرتبط با قضایای مشروطه ازجمله روحانی ‌سید‌عبدالله بهبانی‌ خاطرنشان‌ كرد: این روحانی ابتدا در كنار شیخ فضل‌الله‌ نوری بود و با هم علیه سلطنت قیام كردند، اما متأسفانه در ارتباطات بعدی، شیخ متوجه عقب‌گرد بهبانی از موضع مشروطه شد.

* عدم اتحاد و بی‌بصیرتی بهبهانی‌های ساده‌لوح‌ باعث شكست انقلاب مشروطه شد‌

ابطحی با اشاره به اظهار‌نظرهای بهبهانی كه در اثر زاویه گرفتنش با شیخ فضل‌الله نوری ایجاد شده بود، گفت: سید‌‌عبدالله بهبهانی معتقد بود‌ همین جریانی كه به راه افتاده و در سفارت انگلیس تحصن كرده و با مشروطه مخالف بودند، ‌خوب است و هیچ مشكلی ندار‌د، در مقابل شیخ فضل‌الله نوری هم ‌مقابل این تفكر ایستادگی كرد و دائم تذكر می‌داد كه آنها نیت خیر ندارند.

وی افزود: حتی زمان اعدام شیخ فضل‌الله نوری، شیخ در پیامی به بهبهانی توصیه كرده بود‌ ‌كه اگر اینها سر كار بیایند، هم مرا می‌كشند، هم تو را، زیرا دغدغه دین ندارند، بلكه دغدغه‌شان سفارت انگلستان است. مشروطه‌ای كه این سفارت پولش را بدهد، معلوم می‌شود در آن چه خبر است.

این نماینده مجلس با ابراز تأسف از نادیده گرفتن این پیام شیخ توسط بهبهانی‌ ادامه داد: همچنان كه دیدیم شیخ را به دار كشیدند و بعد بهبهانی را هم ترور كردند كه نتیجه نداشتن بصیرت و عدم اتحاد بهبهانی‌های ساده‌لوح با مشروطه و شیخ این شد كه در نهایت انقلاب مشروطه هم شكست خورد.

* امام (ره) می‌فرماید‌ نكند وقایع مشروطه دوباره تكرار شود و بخواهند شورای نگهبان را حذف كنند

وی با طرح سؤال از آیت‌الله هاشمی مبنی بر اینكه وی تاریخ را چگونه ‌می‌بینید؟ تصریح كرد: افرادی كه امروزه و در جریان فتنه 88، سنگ وی را به سینه می‌زنند، حتی زمان انتخابات 84 نیز هاشمی 2005 را به سر و سینه چسباندند، مختلط رقصیدند و روحانیت را به تمسخر گرفتند، ‌چه كسانی بودند؟ در همان زمان چه كسی از اسلام ناب دفاع كرد و می‌كند؟ آیا ‌هاشمی از این جماعت اعلام برائت كرد یا در مقابل آنها سكوت كرد؟

ابطحی افزود: چه قشری از روحانیت، مورد اهانت این افراد بودند؟ تهمت‌ و ناسزاها با عنوان خشونت‌طلب، تمامیت‌خواه، دیكتاتور و غیره نثار كدام گروه از روحانیت شد؟ آیا هاشمی بود یا روحانیت مظلوم ولایتمدار؟

وی در ادامه سؤال‌ها از هاشمی پرسید: چه كسانی در مقابل شورای نگهبان ایستادند؟ امام (ره) در پیامی به شورای نگهبان فرمودند "نكند وقایع مشروطه دوباره تكرار شود و بخواهند شورای نگهبان را حذف كنند "، چه كسانی طرح صیانت از انتخابات را صادر كردند و به شیوه‌ای جدید می‌خواستند‌ شورای نگهبان را از عرصه انتخابات به حاشیه برانند؟

این نماینده مجلس با تأكید بر تلاش عده‌ای برای خدشه‌دار كردن انتخابات و ایجاد تفرقه بین مردم و مسئولان، اظهار داشت: متأسفانه اشخاصی كه اسلامی و مردمی بودن نظام انقلاب اسلامی را برنمی‌تابند، طی 32 سال انقلاب اسلامی، شبانه‌‌روز ‌در همه عرصه‌ها، علیه ارزش‌ها و مقدسات می‌تازند تا دو مقوله فوق از لایه‌های گوناگون كشور حذف شود.

* هاشمی در قضاوت بین جریان مشروطه و فتنه امروزی انصاف را رعایت كند

وی آایت‌الله هاشمی را به ‌انصاف‌مداری در داوری و قضاوت توصیه كرد و گفت: باید شرایط امروز و مواضع، شعارها، حامیان داخلی و خارجی، دفاع از گرو‌ه‌ها و شخصیت‌های روحانیت و همه موارد را‌ را با مشروطه مقایسه كنید؛ ‌آیا همان‌ها‌ كه شیخ را به دار كشیدند، نمی‌خواهند ولی‌فقیه را به زیر بكشند؟

ابطحی افزود: كسانی كه با رسانه‌های بیگانه همگام شده، علیه نظام اسلامی و ولی‌فقیه می‌تازند، از كدام گروه روحانیت دفاع می‌كنند؟ از مصباح‌یزدی دفاع می‌كنند یا هاشمی؟

* سازگارا از هاشمی دفاع می‌كند یا مهدوی‌كنی؟

وی ادامه داد: چریك‌های خلق، منافقان، سلطنت‌طلب‌ها و اشخاصی مانند سازگارا از هاشمی دفاع و او را مدح می‌كنند یا مهدوی‌كنی؟ امثال زیباكلام كه در زمره جیره‌خواران استعمار هستند، تحلیل هاشمی را پسندیده و تبلیغ می‌كنند یا از تحلیل آیت‌الله جنتی و كاشانی دفاع و تعریف ‌می‌كند؟

این نماینده مجلس با اظهار تعجب از مواضع و همگامی فردی مثل زیباكلام با هاشمی، اظهار داشت: زیباكلامی كه از رضاخان یك بت مقدس ساخته و همچنان او را ناجی ایران یاد می‌داند، از هاشمی دفاع می‌كند یا آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای؟

* مصدق در زیر بنای فكری با كاشانی اختلاف داشت

وی در پیشنهادی به هاشمی برای بازنگری در انتخاب اطرافیان خود، گفت: هاشمی باید متوجه باشد به راهی كه خودش از آن انذار می‌دهد، نرود و كارهایی كه دیگران را برحذر می‌كند، مرتكب نشود. اگر دلش به حال جمهوری اسلامی می‌سوزد كه دچار عاقبت مشروطه‌ نشود، بهتر است با قاضی كردن كلاه خود در رفتار، گفتار و موضع‌گیری‌هایش تجدیدنظر كند.

ابطحی با تأكید بر اینكه تفكر مصدق از اساس با عقاید آیت‌الله كاشانی متفاوت بود، تأكید كرد: مصدق از زیربنای فكری خود با آیت‌الله كاشانی اختلاف داشت و اگر كسی تاریخ زندگی مصدق، فراز و نشیب احوالاتش را مطالعه كرده باشد، متوجه اختلاف عمیق و بنیادین تفكر مصدق و آیت‌الله كاشانی خواهد شد.

وی با اشاره به مخالفت مصدق با تنگستانی‌ها و دشمنی‌اش با آنها در زمان پلیس جنوب و همكاری كردن با وزیر مختار وقت انگلیس، گفت: اینها اسناد موجود در تاریخ است. مصدق درحالی به مبارزه فكری علیه دلیران تنگستان و حمایت از انگلیسی‌ها اقدام كرده بود كه آیت‌الله كاشانی به همراه پدرش در صف مبارزان علیه این پیر استعمارگر، قیام كرده بودند.

* مصدق علیه تنگستانی‌ها بود و كاشانی را انگلیس به لبنان تبعید كرد

این نماینده مجلس با یادآوری مبارزه آیت‌الله كاشانی‌ علیه انگلیس در قیام استقلال‌طلبانه 1921 عراق، خاطرنشان كرد: انگلیسی‌ها، آیت‌الله كاشانی را به دلیل فعالیت‌های مبارزی علیه این استعمارگر به جنوب لبنان، تبعید و وی را زندانی كردند.

وی افزود: بعد از این جریان‌ها آیت‌الله كاشانی‌ طرح ملی شدن صنعت نفت را ارائه كرد، سپس مصدق به همكاری با این جریان پرداخت كه درباره همین نقطه اشتراك او با آیت‌الله كاشانی نیز حرف‌های بسیار نگفته و نهفته است كه شاید خیزش روحانیت و مردم را در این مقطع با ورود مصدق و ملی شدن صنعت نفت، كنترل كردند و از پیامدهای بعدی این حركت جلوگیری شد، سپس عده‌ای هم برای سوء استفاده بیشتر، این اختلاف‌های ریشه‌دار را دامن زدند تا اینكه وحدت صوری بین آنها نیز به هم خورد‌.

ابطحی با سؤال از آیت‌الله هاشمی كه آیا خود را حامی تفكر آیت‌الله كاشانی می‌داند یا مصدق؟ ادامه داد: اگر می‌خواهید اختلافی همانند آن دو حادث نشود، باید تفكرات خود را با جریان انقلاب اسلامی یكی كنید تا وحدت اصولی در فكر ایجاد شود البته این منوط به اتحاد در عقیده است.

* پسر هاشمی گفت‌‌ اگر پدرم پیروز شود، ولایت فقیه سمبلیك می‌شود

وی اظهار داشت: اگر هاشمی‌ عملكرد امام (ره) را قبول دارد و مقام معظم رهبری را به عنوان ولی امر مسلمین بپذیزد، همچنان كه ادعا می‌كند و ولی‌فقیه را فقط‌ شخص آیت‌الله خامنه‌ای می‌داند، باید وحدت در اعتقاد و تفكر را ایجاد كند تا وحدت در اصول نیز حاصل شود و اینگونه مردم را دچار دوگانگی نكند.

این نماینده مجلس با بیان اینكه فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر نزدیكی تفكر احمدی‌نژاد به ایشان، نكته بسیار ظریف مورد اشاره رهبر انقلاب بوده است، گفت: آنچه باعث ایجاد وحدت اصولی مسئولان می‌شود، وحدت در اعتقاد و تفكر است كه سمت و سو و نگاه به افق آینده را هم یكی می‌كند، البته تا وقتی اختلاف در مبانی باشد، دیگران نیز از آن سوء استفاده خواهند كرد.

وی افزود: بین مردم و مسئولان نظام افتراقی نیست، مگر آنكه عده‌ای دولت را ناكارآمد نشان دهند یا حكومت ولی‌فقیه را در زمان غیبت قبول نكنند و این مقام را جایگاهی تشریفاتی بدانند، همچنان كه پسر هاشمی مدعی بود‌، قصد داشته‌اند اگر پدرش در انتخابات به پیروزی برسد، ولایت فقیه را مقامی تشریفاتی و آن را سمبلیك كنند.

* هاشمی با سكوت و عدم تبری از فتنه، فضای غبار آلودی را ایجاد كرده است

ابطحی با اشاره به مخالفت اكثریت خانواده هاشمی با جایگاه ولایت فقیه، ادامه داد: حتی دختر هاشمی نیز همانند برادرش این موضع را گرفته و هاشمی اینها را تكذیب نكرده است و این باعث شده كه فضا از سوی او غبارآلود شود.

وی با تأكید بر اینكه همچنان هاشمی را جزو مجموعه انقلاب می‌دانیم، گفت: دوست داریم هاشمی در انقلاب اسلامی بماند و مصرانه و عاجزانه از او خواسته‌ایم كه مرز خود را با فتنه‌گران مشخص كند و از آنها تبری جوید.

این نماینده مجلس با اشاره به سوابق انقلابی آیت‌الله‌ هاشمی كه در زندگی او ثبت شده است، تأكید كرد: هاشمی نباید مجاهدت، اسارت و شكنجه‌هایی كه تحمل كرده را به ثمن بخس بفروشد.

* هاشمی مقابل اهانت فتنه به امام (ره) و شعار علیه اصل ولایت فقیه‌ چه ‌كرد؟

وی با یادآوری تهاجم فرهنگی و قلمی دوره سازندگی و اصلاحات علیه اسلام و ارزش‌های دینی، اظهار داشت: زمانی كه در سخنان و روزنامه‌ها پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله را ـ نعوذ بالله ـ با چنگیز مغول مقایسه و فاجعه كربلا و شهادت امام حسین علیه‌السلام را نتیجه خشونت‌های زمان جد بزرگوارشان در جنگ بدر عنوان كردند، هاشمی چه اقدامی در جهت حمایت از خاتم‌الانبیاء و فرزندان مظلومشان علیهم‌السلام، انجام داد؟

ابطحی افزود: وقتی كه به ارزش‌های انقلاب اسلامی و امام (ره) توهین كردند یا همان‌ها كه در فتنه 88 نیز مرگ بر اصل ولایت فقیه را سر دادند، هاشمی چگونه از این اصول دفاع كرد؟ آیا سكوت نكرد؟ رفتارش حمایت از ارزش‌ها و به نفع انقلاب اسلامی بود یا مخالفان آن؟ علت سكوتش چیست؟

وی ادامه داد: چه كسانی به ارزش‌های نظام توهین كردند؟ چه افرادی به روحانیت اهانت می‌كنند؟ چرا هاشمی موضع‌گیری شفافی در برابر این وقایع نداشت؟

* طیف كارگزاران، مشاركت و اصلاح‌طلبان به روحانیت اهانت‌ كردند

این نماینده مجلس با اظهار تعجب از اینكه خود هاشمی در كسوت روحانی بوده و مقابل اهانت به مراجع و روحانیت ساكت نشسته، تصریح كرد: به نظر می‌رسد هاشمی نباید این قضایا را از دهانه گشاد شیپور ببیند و یافته‌های ذهنی ایجاد شده را منبطق بر برخی جریان‌ها قرار دهد، متأسفانه طبق شواهد این جریان‌ها همچنان او را اداره ‌می‌كنند.

وی گفت: خیلی واضح است كه روحانیت‌ستیزان به جز طیف كارگزاران، مشاركت و اصلاحات نبوده و نیستند و غیر از این نیست كه هاشمی همچنان از آنها دفاع می‌كند و آنها نیز او را حامی خود معرفی می‌كنند.

ابطحی افزود: این برای هاشمی و دیگر مهره‌های انقلابی خطرناك است و مردم این خطر را حس می‌كنند. او باید مقابل جریان‌های فوق بایستد و مرز خود را با آنان مشخص كند.

* چرا هاشمی زمان اصلاحات در برابر اهانت‌كنندگان به روحانیت سكوت كرد؟

وی با اشاره به برخی از اهانت‌های صورت گرفته از سوی جریان برانداز اصلاحات كه در همان دهه 70 تا 84 در مسند قدرت بودند، اظهار داشت: چرا هاشمی اكنون كه داعیه دفاع از روحانیت دارد، در برابر اهانت‌هایی چون تشبیه كردن تقلید احكام دینی از مراجع و علما را به رفتار میمون یا شباهت دادن روحانیت به حیوانات و بسیاری دیگر از توهین‌های هتاكانه نابخردان به اسلام و خادمانش، سكوت كرده و موضعی مدافعانه از اسلام و روحانیت اتخاذ نكرد؟

ابطحی با اظهار تأسف به حمایت آیت‌الله هاشمی از جریان مخالف انقلاب اسلامی، گفت: سفارش مقام معظم رهبری این بود كه گاهی سكوت گناه است. جامعه اسلامی از شخصیتی مرشد و مربی همانند هاشمی توقع داشت كه آشكارا در برابر افراد مقابله كننده با نظام اسلامی مقابله كند.

* هاشمی همچون طالقانی فتنه‌گران را از خود طرد كند

وی با اشاره به خطبه مرحوم آیت‌الله طالقانی در بهشت زهرا، یادآور شد:‌ وی خطاب به مخالفان انقلاب اسلامی گفته بود‌ ای منافقین خلق، ای جوجه كمونیست‌ها، اگر من تا به حال از شما حمایت كردم، برای این بود كه برگردید، نه آنكه بنده خط‌‌‌‌مشی شما را قبول دارم، حالا هم دیر نشده است، هاشمی نیز باید این كار را انجام دهد.

این نماینده مجلس افزود: هاشمی از كسانی كه در مجالس سخنرانی، روزنامه و نشریاتشان به اسلام، كتاب وحی، صاحت مقدس پیامبر اكرم صلی‌الله علیه و آله، حضرات معصومین، زهرای مرضیه، علی، حسن، حسین و امام مهدی علیهم‌السلام هتك حرمت و جسارت كردند، باید بیزاری جوید.

وی ادامه داد: آحاد ملت ایران اسلامی از هاشمی انتظاردارند از جریان، گروه و افرادی كه نسبت به مراجع، علما، روحانیت، امام (ره) و ولی‌فقیه توهین كردند، اعلام برائت كند و از كسانی كه ارزش‌های اسلامی را مسخره كردند، تبری كند، ما ملت ایران اسلامی، دلمان برای همه مسئولان نظام می‌سوزد و غصه‌دار می‌شود و می‌خواهیم هاشمی كه به عنوان استاد ما است‌، هچنان جزو بازوان پر توان نظام باشد.

منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=9005210671

   


نایب رئیس كمیته حقوق بشر مجلس در گفت‌وگو با فارس:
شورای امنیت «دیوید كامرون» را به عنوان «جنایتكار جنگی» معرفی كند

خبرگزاری فارس: عابدی با بیان اینكه جنایت رژیم سلطنتی انگلیس علیه شهروندانش غیر قابل قبول است، از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا دیوید كامرون نخست وزیر این رژیم را به عنوان جنایتكار جنگی معرفی كند.


محمد كریم عابدی نائب رئیس كمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به سركوب وحشیانه مردم انگلیس توسط رژم سلطنتی انگلیس و قتل عامدانه چند جوان معترض به دست نیروهای امنیتی این رژیم گفت كه مجلس شورای اسلامی از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد كه هر چه سریعتر آقای دیود كامرون نخست وزیر انگلیس را به عنوان جنایتكار جنگی معرفی كند.

وی با بیان اینكه محاكمه دیوید كامرون به عنوان جنایتكار جنگی مطالبه ملت‌ها از شورای امنیت است، افزود: اگر شورای امنیت محاكمه دیوید كامرون به عنوان جنایتكار جنگی را در دستور كار خود قرار ندهد و این مطالبه ملت انگلیس را عملی نكند قطعا نگاه ملت‌ها به این شورا بیشتر از گذشته تغییر خواهد كرد.

عابدی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظامی كه خود را مدافع حقوق ملت‌ها می‌‌داند نمی‌تواند در برابر جنایت رژیم سلطنتی انگلیس سكوت كند.

   


/حاشیه دیدار پرسپولیس و شهرداری/
شعار علیه استیلی و بازیكنان و درخواست برای بازگشت علی دایی

خبرگزاری فارس: هواداران تیم فوتبال پرسپولیس بر علیه سرمربی این تیم در دیدار با شهرداری تبریز به شدت شعار دادند.


به گزارش خبرگزاری فارس، هنگامی كه بازیكنان پرسپولیس در نیمه دوم قصد ورود به زمین را داشتند استیلی با آنها به صحبت پرداخت.

*تماشاگران پرسپولیس هنگامی كه تیم‌شان گل دوم را دریافت كرد، با شعار (استیلی حیاكن پرسپولیس رو حیا كن و استیلی بی غیرت خداحافظ) به وی به شدت اعتراض كردند.

*آنها همچنین با در دست داشتن بنری از تصویر علی دایی خواستار بازگشت این مربی به جمع سرخپوشان شدند.

*هواداران پرسپولیس در مقاطعی از بازی با شعار (بازیكن بی غیرت نمی‌خواهیم) به عملكرد ضعیف آنها اعتراض كردند.

* تماشاگران پرسپولیس در اواسط نیمه دوم خواستار حضور كاظمیان در زمین شدند و هنگامی كه سامان آقازمانی وارد میدان شد به حمید استیلی به شدت اعتراض كردند.

*حدود 65 هزار هوادار پرسپولیسی در ورزشگاه حضور داشتند و از دقیقه 75 به بعد رفته رفته ورزشگاه را ترك كردند. حدود 1000 تماشاگر طرفدار شهرداری نیز با حضور در ورزشگاه بازی را از نزدیك تماشا كردند كه در اواسط نیمه دوم به تشویق علی دایی پرداختند.

* علی كریمی در پایان بازی بازیكنان این تیم را به دور زمین برد و از تماشاگران عذرخواهی كرد.

پرسپولیس در این دیدار با نتیجه 2 بر یك مغلوب شهرداری تبریز شد.

   


آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

این وبلاگ صرفا گلچین خبرهایی است که نویسنده آنها را خوانده و برای ارجاع راحتر خود بایگانی کرده است. این خبرها با ذکر منبع موثق از خبرگراری های جمهوری اسلامی نظیر فارس و مهر بوده و نویسنده مسئولیتی در قبال صحت آنها ندارد و صرفا بازتابی از خبرهای موثق جمهوری اسلامی ایران در اینترنت می باشد.
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات