با حضور سردار وحیدی صورت گرفت؛
بهره‌برداری از پروژه‌های مهم در حوزه جغرافیایی و نقشه‌برداری

خبرگزاری فارس: با حضور سردار سرتیب پاسدار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح 4 پروژه مهم در حوزه جغرافیایی و نقشه‌برداری مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

خبرگزاری فارس: بهره‌برداری از پروژه‌های مهم در حوزه جغرافیایی و نقشه‌برداری

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم بهره‌برداری، افتتاح و رونمایی از پروژه‌های مهم در حوزه جغرافیایی و نقشه‌برداری طی سخنانی با اشاره به اهمیت نقش دانش جغرافیایی و نقشه‌برداری تاكید كرد: هیچ مسئله جهانی نیست كه با نگاه عمیق به موضوع ژئوپولیتیك و جغرافیایی سیاسی رغم نخورد.

وزیر دفاع با بیان این‌كه سازمان جغرافیایی وزارت دفاع یك سازمان راهبردی است، تصریح كرد: این سازمان باید این تفكر راهبردی را نه فقط در نیروهای مسلح، بلكه در همه بخش‌های كشور در حوزه قانونگذاری و اجرایی نهادینه كند.

وحیدی در تشریح پروژه‌هایی كه امروز مورد بهره‌برداری قرار گرفت، گفت: نخستین سامانه دریافت تصاویر ماهواره هواشناسی دفاعی امكان دریافت و تجزیه و تحلیل كلیه اطلاعات عناصر آب و هوایی به صورت ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی را برای نیروهای مسلح جهت انجام ماموریت‌های محوله فراهم می‌كند. بی‌تردید این سامانه در روزآمدسازی اطلاعات نیروهای مسلح تاثیر بسزایی دارد و نیاز نیروهای مسلح را در همه ابعاد اقلیمی در حد مطلوب تامین می‌كند.

وی در خصوص مجموعه نرم‌افزاری تحدید حدود مرزها، اظهار داشت: امروزه بسیاری از اختلافات و تنش‌هایی كه میان یك كشور با كشورهای همسایه‌اش رخ می‌دهد، ناشی از عدم تعیین دقیق خطوط مرزی است، این مجموعه نرم‌افزاری با دقت بسیار بالا در تحدید و تعیین خطوط مرزی كارآیی دارد و می‌تواند با استفاده از تصاویر هوایی مناطق مرزی، اقدام به طراحی اندكس پروازی نموده و سپس با بهره‌گیری از شیوه جدید طراحی، نقاط كنترلی و عملیات زمینی ژئودزی به روش استاتیك GPS و پردازش نقاط كنترل عكسی و مثلث‌بندی هوایی مختصات علایم مرزی را به صورت سه بعدی بر روی رایانه مشخص كرده تا عوامل میدانی به راحتی به نقاط و علایم مرزی مورد نظر با دقت سانتی‌متر دسترسی پیدا كنند.

وحیدی بروز رسانی و اصلاح مختصات علایم مرزی و جانمایی محل اصلی علایم، سرعت عمل در اجرا، رفع نواقص فنی موجود در اسناد و مدارك پروتكل‌های مرزی، فراهم كردن زمینه همكاری دوجانبه با كشورهای همسایه در زمینه‌های كارشناسی فنی و سطوح عالی بدون مباحث اختلافی و اتخاذ روش دقیق و ابتكاری برای ایجاد اعتماد در كشورهای همسایه را از دستاوردهای مهم این مجموعه نرم‌افزاری برشمرد.

وزیر دفاع در خصوص نخستین مركز آموزشی و توجیه (سینمای) سه بعدی كشور نیز گفت: با توجه به اهمیت فضای ماوراء جو از آن به عنوان بعد چهارم قدرت یاد می‌شود و نظر به اینكه كشورهای دارای این فناوری به سرعت سعی در حضور فعال در آن را دارند و معتقدند كه حضور در فضای ماوراء جو، موجب افزایش قدرت كشورشان در بستر جغرافیا خواهد شد به همین دلیل نسبت به توسعه علوم فضایی در كشور خویش نهایت كوشش را به عمل می‌آورند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز توانسته است با مرزشكنی در بسیاری از علوم، حضور مناسبی در فضای ماوراء جو داشته باشد و با تلاش دانشمندان كشور و با بكارگیری ایستگاه‌های پرتاب، ماهواره‌بر‌ها، ماهواره، ایستگاه‌های دریافت و كنترل، در حال حاضر یكی از بازیگران موثر در فضای ماوراء جو باشد.

وحیدی در ادامه اظهار داشت: در این زمینه سازمان جغرافیایی وزارت دفاع به منظور بهره‌برداری هر چه سریعتر از فضا اقدام به فراهم كردن زمینه آموزش فراگیر برای دانش‌آموزان و دانشجویان در امور فضایی كرده است و از آنجا كه مباحث فضایی از پیچیدگی خاصی برخوردار است كه به صورت تئوری و یا در صفحه‌های دو بعدی نمی‌توان به آموزش آنان پرداخت، آموزش علوم فضایی به صورت سه بعدی را مورد توجه قرار داده است كه با راه‌اندازی این مركز آموزشی و توجیهی دانش‌پژوهان می‌توانند به راحتی مباحث آن را درك و فضا را شبیه‌سازی كنند. فناوری به كار رفته در این مركز آموزش سه بعدی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در سطح جهان است.

وزیر دفاع در تشریح اطلس جنگل‌ها خاطرنشان كرد: در راستای شناسایی ظرفیت‌های محیطی و با هدف كمك به طرح‌های توسعه پایدار ملی، آمایش سرزمینی و طرح‌های دفاعی با اتكاء و بهره‌گیری از فنون جدید طراحی نقشه، اطلاعات مكان مرجع، تصاویر ماهواره‌ای و اسناد توصیفی اطلس جنگل‌ها در قالب 400 صفحه، 230 صفحه اطلاعات توصیفی و 170 صفحه نقشه مصنوعی در مقیاس‌های مورد نظر در قطع A3 مشتمل بر 4 بخش و 12 فصل تهیه شد.

وحیدی تعیین دقیق موقعیت، وسعت، پراكندگی و تراكم مناطق جنگلی كشور با توجه به آخرین داده‌ها و اطلاعات، منطقه‌بندی عرصه‌های جنگلی كشور بر اساس الگوها و شاخص‌های نظامی و دفاعی؛ شناسایی و بررسی وضعیت جغرافیای طبیعی، انسانی و اقتصادی هر یك از مناطق جنگلی، شناخت مناطق جنگلی كشور بر اساس تهیه نقشه‌های موضوعی در مقیاس‌های مورد نظر با استفاده از فناوری‌های نوین سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی (RS & GIS) جهت كمك به اجرای بهینه طرح‌های توسعه پایدار ملی را از دستاوردهای مهم تهیه این اطلس برشمرد.

وزیر دفاع در پایان با تشكر و قدردانی از مدیران و متخصصان سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح بر تداوم اینگونه اقدامات راهبردی تاكید كرد.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900614000921

   


شعار شهروندان اردنی علیه پادشاه عربستان

دوشنبه 14 شهریور 1390 نویسنده: ramin h |

شعار شهروندان اردنی علیه پادشاه عربستان

خبرگزاری فارس: شهروندان اردنی با تحصن در برابر سفارت بحرین در امان علیه پادشاه عربستان سعودی شعار دادند.

خبرگزاری فارس: شعار شهروندان اردنی علیه پادشاه عربستان

به گزارش فارس، صدها تن از شهروندان اردنی با تحصن در برابر سفارت بحرین در امان خواستار توقف جنایات رژیم آل خلیفه شدند.
 
شهروندان اردنی همچنین مخالفت خود را با دخالت این کشور در امور داخلی بحرین اعلام کردند.
 
از نکات قابل توجه در این تحصن، ممانعت نیروهای امنیتی اردن از حضور شهروندان در برابر سفارت بحرین بود و از همین رو تحصن کنندگان مجبور شدند تا در یک فضای خالی در مجاورت سفارت تجمع کنند.
 
شهروندان اردنی با سر دادن شعارهایی علیه "عبدالله بن عبدالعزیز" پادشاه عربستان سعودی شعار دادند و خواستار عدم دخالت عربستان در امور داخلی بحرین شدند.
 
شهروندان اردنی درحالی مخالفت خود را با دخالت کشورشان در امور بحرین اعلام کردند که اردن با ارسال نیروی نظامی به بحرین، به طور آشکار به سرکوب شهروندان می‏پردازد.
 
انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900614000869

   


5 چالش پیش روی لیبی

دوشنبه 14 شهریور 1390 نویسنده: ramin h |

5 چالش پیش روی لیبی

خبرگزاری فارس: آینده‏ی لیبی به چه سمت و سویی پیش میرود و سناریوهای احتمالی، کدام است؟ آیا مخالفان مسلح که دست برقضا چندان هم یک دست نیستند، خواهند توانست در غیاب سرهنگ یک دولت نظام‌مند تشکیل دهند .

خبرگزاری فارس: 5 چالش پیش روی لیبی

سرانجام پس از یک خیزش شش ماهه، مخالفان مسلح، به حکومت 42 ساله‌ی «سرهنگ معمر قذافی» پایان دادند و سحرگاه 21 رمضان، وارد طرابلس پایتخت لیبی شدند. انقلابیون غیرحرفه‏ای در حالی که با سلاح‏های غربی تجهیز شده بودند در عملیاتی که «عروس دریا» نام گرفت، توانستند دژ دیکتاتوری را تسخیر کنند، هم اکنون اخبار ضد و نقیضی از سرنوشت قذافی و اعضای خانواده‏اش منتشر میشود.

 

عده‌ای میگویند او هنوز در طرابلس است. برخی میگویند به «سیرت» زادگاهش گریخته است. تونس، الجزایر و زیمباوه، کشورهایی هستند که احتمال دارد سرهنگ به آن‌جا رفته باشد. در حالی که مخالفان به آخرین دژهای قذافی در شهر «سیرت» رسیده‏اند، خبرگزاریها گزارش میدهند که سخن‌گوی رهبر لیبی خواستار مذاکره با مخالفان مسلح، برای تشکیل یک دولت انتقالی شده است. خواسته‏ای که بلافاصله از سوی مخالفان رد شد.

 

چند پرسش اساسی که در این میان وجود دارد این است که آینده‌ی لیبی به چه سمت و سویی پیش میرود؟ سناریوهای احتمالی، کدام است؟ آیا مخالفان مسلح که دست برقضا چندان هم یک دست نیستند، خواهند توانست در غیاب سرهنگ یک دولت نظام‌مند تشکیل دهند؟ موضع غرب درباره‌ی تحولات لیبی چه خواهد بود؟ آیا ناتو به مأموریت نظامی خود در لیبی پایان خواهد داد و یا به بهانه‏های مختلف مانند نیروهای حافظ صلح به حضور خود در لیبی ادامه میدهد؟ و بالاخره احتمال کشیده شدن لیبی به یک جنگ داخلی چه‌قدر است؟

 

 چالشهای دولت آینده

 

نابود کردن یک ساختار سیاسی بسیار آسان‌تر از تشکیل یک ساختار جدید است. فرق است بین تصرف سرزمین و اداره‌ی آن، مخالفان مسلح قذافی هم اکنون تقریباً بخش‏های وسیعی از کشور و از جمله طرابلس را تحت کنترل خود درآورده‌اند و تمامی مقاومت‏های نیروهای طرف‌دار قذافی را یکی پس از دیگری در هم شکسته‌اند، اما آیا خواهند توانست نظم جدیدی بر ویرانه‏های نظام قبلی بنا سازند؟ در این میان چالش‏های جدی بسیاری وجود دارد، که عبارت‌اند از:

 

 1-   اولین چالش جدی، وجود اختلاف بین مخالفان مسلح و فقدان یک رهبر قوی در میان آن‌هاست، رهبری که مورد احترام و قبول تمامی گروه‌ها باشد. شورای ملی انتقالی که پس از تصرف بنغازی برای اداره‌ی مناطق آزاد شده توسط مخالفان، در این شهر تشکیل شد؛ توانست ظرف مدت کوتاهی وجاهت بین‏المللی لازم را به دست آورد و بسیاری از کشورها و سازمان‏های بین‌المللی حاضر شدند این شورا را به جای دولت قذافی به رسمیت بشناسند ولی آیا این شورا از این وجاهت در داخل لیبی نیز برخوردار است؟ پاسخ به این سؤال منفی است. مخالفان مسلح و اعضای شورای انتقالی طیف وسیعی از افراد و گروه‌ها با گرایش‏های متنوع را در بر میگیرد، تمامی این طیف‏های گوناگون با دیدگاه‏های متفاوت و حتی متضاد تنها در یک هدف اشتراک نظر داشتند و آن تلاش برای سرنگونی قذافی بود، اما با فتح طرابلس و رسیدن به هدف مشترک، دیگر محور جدیدی برای ایجاد وحدت در میان گروه‏ها وجود ندارد.

 

اسلام‌گرایان از همان آغاز تشکیل شورای انتقالی نسبت به پیوستن عوامل و مزدوران حکومت قذافی به شورا به دیده‌ی تردید مینگریستند و هنوز هم این بدگمانی نسبت به کسانی که زمانی جزو حلقه‌های اطراف قذافی بودند و به تدریج به مخالفان پیوستند وجود دارد. در میان شهرهای مختلف نیز مقاومت‌هایی در برابر دستورهای صادر شده از جانب شورای انتقالی دیده میشود. حال که قذافی سقوط کرده، نبود مرجعیت شورای انتقالی در میان گروه‏های مخالف، باعث بروز اختلاف‌ها و تشنج‌های سیاسی و حتی احیاناً نظامی در مورد نحوه‌ی اداره‌ی کشور، حل معضلات، چالش‌ها و تنظیم قانون اساسی جدید شده است.

 

2-  چالش دیگری که هم اکنون نشانه‌های آن ظاهر شده و به سرعت ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته است، اداره‌ی امور روزمره و مدیریت مسایل شهری مناطق تحت کنترل مخالفان است. آب، برق، گاز و تلفن شهرها قطع شده است. مردم در تأمین مایحتاج اولیه‌ی زندگی دچار مشکلات اساسی هستند. ذخایر بنزین تمام شده است. مردم بسیاری از ترس درگیریهای احتمالی، خانه و کاشانه‌ی خود را رها کرده و آواره شده‏‏اند. بیمارستان‏ها و مراکز درمانی با کمبود دارو و کادر درمانی مواجه هستند. خطر شیوع بیماریهای واگیردار در طرابلس و شهرهای دیگر وجود دارد.

 

لیبی هم اکنون با کمبود آب آشامیدنی، مواد غذایی، سوخت و تجهیزات پزشکی روبه‌رو است و این خطر بروز و ظهور یک فاجعه‌ی انسانی را محتمل میکند. پیش شرط مدیریت موفق این بحران از سوی مخالفان و شورای ملی انتقالی برقراری امنیت و ثبات نسبی است. در صورتی که مخالفان نتوانند به سرعت سرهنگ و هوادارانش را از میان بردارند و جنگ در لیبی تبدیل به یک جنگ فرسایشی شود، وقوع فاجعه‌ی انسانی در لیبی حتمی خواهد بود.

  

شورای ملی انتقالی از اتحادیه‌ی عرب و سازمان ملل خواسته است که برای برقراری ثبات و ارایه‌ی خدمات اولیه به مردم لیبی، کمک‏های خود را در اختیار این شورا قرار دهند، ولی چنان که ذکر آن رفت در شرایط بیثباتی و ناامنی ناشی از درگیریهای پراکنده میان مخالفان مسلح و هواداران قذافی و نیز گروه‏های مسلحی که از خلاء وجود اقتدار سیاسی شکل گرفته‏اند. مدیریت چالش‏های انسانی بسیار مشکل خواهد بود.

 

3-  حفظ استقلال عمل از نظام بین‏الملل؛ از دیگر چالش‏هایی است که دولت آینده‌ی لیبی با آن روبه‏رو خواهد بود. از هم اکنون مرور مواضع کشورهای عربی به وضوح نشان میدهد که آن‌ها خواب‏هایی برای دوران پس از قذافی در لیبی دیده‏اند. «ریچارد هاس»، رییس شورای روابط خارجی آمریکا در گفت‏وگو با «فایننشنال تایمز» اعلام کرده است که احتمالاً نیروهای چند ملیتی برای حفظ آرامش در لیبی، مستقر خواهند شد. فرماندهان نظامی ناتو نیز اعلام کرده‏اند تا تسلیم نهایی 65 هزار نیروی وفادار به قذافی، حملات ادامه خواهد داشت. به گفته‌ی منابع خبری نزدیک به مخالفان مسلح کم‌تر از 5 هزار نفر از نیروهای طرف‌دار قذافی در عملیات تسخیر پایتخت، کشته، تسلیم و یا دستگیر شده‏اند.

 

از این رو سرهنگ میتواند روی دیگر نیروهایش حساب کند و خود این بهانه‏ی خوبی برای تداوم حضور ناتو در لیبی است. اما سؤال این‌جاست که در صورت بروز جنگ پارتیزانی، کارآیی هواپیماهای ناتو چه خواهد بود؟ دولت آینده‏ی لیبی باید روابط خود را با ناتو و غرب باز تعریف نماید. احتمالاً کشورهای غربی قصد دارند تکنوکرات‏های لیبییایی طرف‌دار خود را که سال‏ها در اروپا و آمریکا زندگی کرده‏اند و پس از تصرف طرابلس قصد بازگشت به لیبی را دارند، بر مصدر امور بنشاند. متأسفانه مخالفان مسلح با کمک ناتو و غرب توانستند برتری نظامی خود را بر حریف دیکته کنند و خود این امر اتخاذ سیاست‏های مستقل مبتنی بر منابع ملی مردم لیبی را با مشکل مواجه میسازد. گروه‏هایی نیز در میان مخالفان مسلح وجود دارند که از ابزار دلبستگی خود به ناتو و به خصوص آمریکا و انگلیس ابایی ندارند. پرچم‏های آمریکا و انگلیس در دستان این گروه‏ها خود گواه روشنی از سرّ درون آن‌هاست. به نظر میرسد اگر غرب‌گرایان در لیبی زمام امور را در آینده به دست گیرند، آمریکا، متحد جدیدی در شمال آفریقا پیدا خواهد کرد. عوامل زیر باعث میشود که دست آمریکا و غرب برای دخالت در امور داخلی لیبی بازتر گردد: 

 

الف) نیاز به سرمایه‏گذاریهای کلان زیر بنایی: شش ماه جنگ تمام عیار با توپ، تانک هواپیما و سایر سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین و بمباران‌های گسترده‌ی جنگنده‌های ناتو، ویرانه‌ای از لیبی باقی نگذاشته است. جنگنده‌های ناتو وقتی شهرهای لیبی و تأسیسات زیربنایی آن را بمباران میکردند، خوب میدانستند که روزی این ویرانیهای گسترده به کمک آمریکا و اروپا خواهد آمد. ساختارهای زیربنایی لیبی در این جنگ شش ماهه، آسیب‏های جدی دیده‌اند که برای بازسازی آن‌ها نیاز به سرمایه‏گذاریهای کلان وجود دارد، از این منظر دولت آینده‌ی لیبی مجبور خواهد بود به منظور جلب سرمایه‌گذاران غربی، برای سرمایه‌گذاری در اقتصاد ویران این کشور، امتیازاتی را در بعد سیاسی به آن‌ها واگذار کند و یا با خواسته‌های نامشروع آن‌ها همراهی نماید، مشکلی که دولت جدید مصر نیز هم اکنون با آن دست به گریبان است. اروپا و آمریکا از راه اعمال فشارهای اقتصادی از یک طرف و بخشودگی بدهیهای مصر دوران مبارک از طرف دیگر سعی دارند دولت جدید این کشور را نیز در مدار کشورهای دوست و حامی خود نگه دارند.

 

ب) داراییهای بلوکه شده‌ی قذافی، فرزندان و خانواده‌های آنان در بانک‌های کشورهای غربی نیز از اهرم‌های دیگر فشار موجود در دست آمریکا برای دیکته‌ی سیاست‌های خود بر مخالفان مسلح و شورای انتقالی لیبی است. هم اکنون بیش از 150 میلیارد دلار از داراییهای لیبی در بانک‌های غربی بلوکه شده است. سازمان ملل به تازگی با آزاد کردن تنها 5/1 میلیارد دلار از داراییهای مسدود شده‌ی لیبی برای رفع نیازهای انسان دوستانه، موافقت کرده است. شواری ملی انتقالی لیبی برای تأمین هزینه‌های نظامی و اداره‌ی روزانه‌ی امور و تأمین مایحتاج اولیه‌ی مردم به شدت نیازمند نقدینگی و منابع مالی است. نزدیک‌ترین این منابع، پول‌های بلوکه شده‌ی دولت قبلی در بانک‌های اروپا و آمریکا است. این منابع برگ برنده‌ی خوبی در دست آمریکا و اروپاست و آن‌ها میتوانند از راه آن شورای ملی انتقالی را برای اتخاذ سیاست‌های هم‌سو با غرب تحت فشار قرار دهند.

 

پ) همان‌طور که گفته شد، لیبی نیازمند سرمایه‌گذاریهای کلان در بخش‌های زیربنایی است؛ یکی از این بخش‌های حیاتی، صنعت نفت است. از تردیدهایی که از همان آغاز در مورد اهداف عملیاتی نظامی ناتو در لیبی وجود داشت، برنامه‌ریزی برای منابع نفت این کشور بود. صنعت نفت لیبی نیازمند سرمایه‌گذاریهای گسترده برای احیا، بازسازی و افزایش ظرفیت تولیدات است و این منابع کلان و تکنولوژیهای پیشرفته عمدتاً در اختیار شرکت‌های بزرگ نفتی اروپایی و آمریکایی قرار دارد.

 

ت) دولت آینده‌ی لیبی برای طرح‌ریزی ساختار جدید ارتش و پلیس، آموزش این نیروها و خرید تجهیزات و ادوات جنگی مورد نیاز، نیازمند کمک خارجی است و چون ناتو هم اکنون در لیبی حضور دارد، اولین گزینه‌های موجود برای مخالفان مسلح، آمریکا، انگلیس،‌ فرانسه و ایتالیاست. دولت آینده‌ی طرابلس به احتمال زیاد با این کشورها برای بازسازی ساختارهای نظامی و دفاعی لیبی وارد مذاکره خواهد شد. از آن‌جایی که تعاملات از یک موضوع برابر انجام نمیشود در عدم حضور مؤثر کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در تحولات لیبی، مخالفان مسلح از آلترناتیوهای جایگزین مناسب برای ساختاربندی تعاملات خارجی برخوردار نیستند و این باعث میگردد دولت آینده‌ی لیبی نتواند استقلال عمل خود را از سیاست بین‌الملل و کشورهای قدرتمند آن حفظ کند.

 

4-  تشکیل یک ساختار جدید سیاسی نیز از چالش‌های دیگر شورای ملی انتقالی است. تحولات لیبی با انقلاب‌های مردم مصر و تونس تفاوت‌های فراوانی دارد. در مصر زمانی که «حسنی مبارک» سقوط کرد، شاکله‌ی کلی ارتش، قوه‌ی قضاییه و ساختارهای مدنی و سیاسی که از قبل وجود داشت، حفظ شد. در تونس هم وضعیت به همین شکل بود اما رژیمی که در لیبی حول محور قذافی شکل گرفته است، تلفیقی از ایده‌های سوسیالیسی و افکار عجیب و غریب وی بود. در لیبی تمام ساختار سیاسی به شخص قذافی متکی بود و با حذف وی نیز این ساختار از هم پاشیده گردید. مشکل دیگری که در راستای تشکیل ساختار جدید سیاسی لیبی وجود دارد این است که سیاست و حکومت در این کشور بر مناسبات قبیله‌ای استوار است و نهادهای مدنی به صورت واقعی شکل نگرفته‌اند، به عبارت دیگر لیبی پروسه‌ی ملت سازی را طی نکرده است. بیش از 100 قبیله در لیبی وجود دارد که برای بیش‌تر اعضای این قبایل وفاداری به عشیره و قبیله‌ی خود بسیار مهم‌تر از وفاداری به یک کل واحد به نام لیبی است. هم اکنون نیز بسیاری از مخالفان مسلح خود را جنگجویان فلان قبیله یا روستا میدانند. اختلاف بین قبایل شرق و غرب کشور و به احتمال بسیار زیاد سهم خواهی قبایل قدرتمند از دولت آینده‌ی لیبی از چالش‌های اساسی است که با توجه به مسلح بودن اکثر این قبایل، احتمال بروز جنگ داخلی را نیز تشدید میکند.

 

5-  نیروها، گروه‌ها و قبایل طرف‌دار قذافی نیز از چالش‌های دیگری است که فرا روی شورای ملی انتقالی قرار دارد. 42 سال حکومت ملوک الطوایفی، طیفی از حامیان و طرف‌داران را برای سرهنگ دست و پا کرده است که رگ حیات آن‌ها وابسته به قذافی است. تمامی طرف‌داران سرهنگ هم اکنون مسلح هستند. میلیون‌ها دلاری که در دست قذافی و فرزندانش وجود دارد به تنهایی امکان بسیج برخی از قبایل را بر ضد دولت انتقالی فراهم میسازد. نحوه‌ی دستگیری و یا مرگ قهرمان گونه‌ی قذافی نیز تا حد زیادی بر نوع عملکرد حامیان وی تأثیر خواهد گذاشت.

 

شاید در لیبی نیز مثل عراق پس از «صدام حسین» که بعثیهای طرف‌دار وی به اقدام‌های تروریستی برضد دولت بغداد دست میزدند، در لیبی نیز شاهد اقدام‌های خراب‌کارانه‌ی حامیان قذافی باشیم. اگر مخالفان مسلح نتوانند در مدت زمان کوتاهی پرونده‌ی قذافی را ببندند، احتمال ورود لیبی به جنگ‌های داخلی و قبیله‌ای بسیار زیاد خواهد بود و چنان که گفته شد در فقدان امنیت و ثبات، زمینه برای بروز فاجعه‌ی انسانی در لیبی فراهم خواهد شد.

 

دوران پس از قذافی در لیبی آغاز شده است. اسلام‌گرایان، غرب‌گرایان، ملیگرایان، سکولارها، تکنوکرات‌ها، قبایل و ناتو بازیگران میدانی تحولات لیبی هستند. چالش‌های متعددی دولت آینده‌ی لیبی را تهدید میکند. تشکیل یک دولت وابسته به غرب از چالش‏های جدی ماه‌های آینده در لیبی است. حال نوبت مردم این کشور است که در غیاب سرهنگ و افکار عجیب و غریبیش، یک شترسوار چادرنشین دیگر را برخود امیر کنند و یا یک دولت مدرن غرب محور سکولار تشکیل دهند. گزینه‌ی دیگری نیز وجود دارد، اکثریت مردم لیبی مسلمان هستند، آن‌ها میتوانند در یک تعامل دوستانه با کنار گذاردن منافع محدود قومی و قبیله‏ای خود، یک دولت مردم سالار مبتنی بر منافع ملی لیبی را تشکیل دهند که اجرای احکام اسلامی و بازسازی کشور را وجهه‌ی همت خویش سازد. انتخاب کدام است، گذشت زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد

نویسنده: محمد امین آبادی؛ کارشناس مسایل بین المللمنبع: سایت برهان


انتهای پیام/

منبع : برهانمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900613000264

   


خاطرات تونی بلر به زبان چینی منتشر شد

دوشنبه 14 شهریور 1390 نویسنده: ramin h |

خاطرات تونی بلر به زبان چینی منتشر شد

خبرگزاری فارس: «تونی بلر» نخست وزیر سابق انگلیس در مصاحبه با روزنامه دیلی چین از انتشار کتاب خاطراتش به زبان چینی خبر داد و گفت: جهانیان باید همراهی و زندگی با مردم چین را بیاموزد.

خبرگزاری فارس: خاطرات تونی بلر به زبان چینی منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بی بی سی، «بلر» به تازگی در مصاحبه‌ای که با  روزنامه دیلی چین داشت از انتشار کتاب خاطراتش به زبان چینی خبر داد و گفت: این یکی از شیوه‌های برقراری ارتباط با مردم چین است که به ایجاد درک متقابل میان مردم جهان و مردم چین منتهی می‌ شود.
وی در این مصاحبه با اشاره به سفرهای متعدد خود در دوران نخست وزیری‌ اش در انگلیس به خبرنگار این روزنامه گفت: در آن زمان 14 بار از کشور چین بازدید کرده‌ام و از نزدیک با جاذبه‌ها و مردم این کشور ملاقات داشته‌ام و این مسئله موجب شد تا انگیزه‌ای برایم به وجود آید تا کتاب خاطراتم را نیز به زبان چینی و برای مخاطبان و علاقمندان به مطالعه آن منتشر کنم.
«تونی بلر» نخست وزیر اسبق انگلیس در کتاب خاطراتش بخش زیادی از خاطرات خود را از دوران نخست وزیری اش بر انگلستان به رشته تحریر در اورده است. او درباره وقایعی که در زمان جنگ عراق از دید مردم پنهان ماند خاطرات جالبی را با مخاطبش در میان می‌ گذارد.
 علاوه بر این «بلر» از مشکلات و اختلاف نظرهایش با صدراعظم انگلیس مطالبی را با خوانندگانش درمیان می‌گذارد که پیش از این در رسانه‌ها مطرح نکرده بود.
او حتی درباره «گوردن بروان» که جانشین وی در سمت نخست وزیری انگلیس شد نیز اطلاعات جالب و خواندنی را به مخاطبانش ارائه می‌دهد که خواندن هر یک از آنها برای جذب مخاطب علاقمند به سیاست‌های داخلی و خارجی انگلیس بسیار جذاب است.
«بلر» در مصاحبه خود با دیلی چین اعلام کرده که تمامی منافع مالی حاصل از فروش این کتاب در چین به یک موسسه خیریه‌ای در انگلیس اختصاص خواهد یافت و صرف امور خیریه خواهد شد.
موضوعاتی چون «بررسی دست اوردهای انگلیس در جنگ عراق، بررسی اصلاحات برجسته سیاسی در این کشور، چگونگی حفظ سرعت رشد اقتصادی و مرور شرایط طبقه متوسط در انگلیس» از جمله سوژه‌هایی است که «تونی بلر» نخست وزیر پیشین انگلیس در کتاب خاطراتش درباره آن سخن گفته است.
«بلر» در خاتمه گفت و گویش ضمن ابراز شادمانی از انتشار کتابش به زبان چینی گفت: امیدوارم این اثر در میان مخاطبان چینی زبان با اقبال رو به رو شود و مردم چین از مطالعه آن لذت ببرند.
انتهای پیام/ومنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900614000746

   


آیت‌الله علوی گرگانی خواستار شد؛
اقامه عزا در سالروز تخریب بارگاه ملكوتی ائمه بقیع(ع)

خبرگزاری فارس: آیت‌الله علوی گرگانی از مارجع تقلید به مناسبت هشتم شوال، سالروز تخریب بارگاه ملكوتی ائمه بقیع‌(ع)، خواستار برپایی مجالس عزاداری در این روز شد.

خبرگزاری فارس: اقامه عزا در سالروز تخریب بارگاه ملكوتی ائمه بقیع(ع)

به گزارش خبرگزاری فارس ‌به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌الله علوی گرگانی،‌ این مرجع تقلید در بیانه‌ای به مناسبت سالروز تخریب بارگاه ملكوتی ائمه بقیع (علیهم السلام) خواستار برپایی مجالس عزاداری در هشتم شوال شد.
وی در این بیانه‌ای آورده است: تخریب بارگاه ملكوتی اهل بیت رسول‌الله‌(ص) و میوه دل او فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در 8 شوال دردی جانكاه در دل تمامی آزادگان و مؤمنین ایجاد كرد، این توطئه را كفار برای ایجاد تفرقه در  جهان اسلام رقم زدند و عده‌ای جاهل آن را عملی كردند.
این بیانیه می‌افزاید: سالروز تخریب بارگاه ائمه بقیع (علیهم السلام) و تخریب آثار اسلامی در حرمین شریفین را برای همیشه عزای عمومی اعلام و از مؤمنین و شیعیان جهان انتظار می‌رود كه اعتراض خود را نسبت به اینگونه اعمال با برپایی مجالس عزاداری كه از اهم مصادیق تعظیم شعائر الهی است به جهانیان اعلام نمایند.
انتهای پیام/كمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900614000762

   


مسئول اجرایی سابق جشنواره كودك اصفهان در گفت‌وگو با فارس:
پتانسیل اصفهان برای برگزاری جشنواره کودک كامل‌تر و به‌روزتر شده است

خبرگزاری فارس: حمیدرضا قندی گفت: اصفهان نسبت به گذشته دارای سالن‌ها و امكانات به‌روز‌تری شده، برخی از سالن‌های نمایش به تجهیزات پخش DVD مجهز است و به تازگی چندین فرهنگسرا تاسیس شده است که می‌تواند در برگزاری هرچه بهتر جشنواره کودک و نوجوان، مؤثر باشد.

خبرگزاری فارس: پتانسیل اصفهان برای برگزاری جشنواره کودک كامل‌تر و به‌روزتر شده است

حمیدرضا قندی که مسئولیت  اجرایی برگزاری جشنواره کودک و نوجوان را در سال‌های گذشته در اصفهان بر عهده داشته است درباره احتمال برگزاری جشنواره بیست و پنجم کودک و نوجوان در استان اصفهان گفت: من سال‌ها مدیر اجرایی برگزاری جشنواره کودک و نوجوان در اصفهان بودم و مطلع هستم مدیران فارابی برای برگزاری مجدد جشنواره در استان اصفهان مذاکراتی با مسئولین ارشاد استان و مدیران شهرداری داشته و دارند . امیدواریم تا پایان امروز خبر خوشایند برگزاری مجدد جشنواره در این استان را بشنویم.
وی در ادامه افزود: همانگونه که مستحضر هستید اصفهان دارای ابنیه تاریخی و جذابیت‌های توریستی فراوانی است و پتانسیل‌های لازم برای برگزاری جشنواره در این استان وجود دارد. استان دارای سالن‌های نمایش آماده و درخور توجهی است، برخی از سالن‌های نمایش به تجهیزات پخش DVD مجهز است و به تازگی چندین فرهنگسرا تاسیس شده است كه در برگزاری هرچه بهتر جشنواره کودک و نوجوان می‌تواند مؤثر باشد.
قندی که سال‌ها مدیریت حوزه هنری استان اصفهان را برعهده داشته است در ادامه افزود: این جشنواره به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و باید همه جوانب را برای برگزاری آن در استان‌های کشور در نظر گرفت. اصفهان شهری فرهنگی و تاریخی است و از همه نظر مناسب برای برگزاری جشنواره‌ای با وسعت کودک و نوجوان است. جاذبه‌های توریستی شهر یکی از پتانسیل‌های موجود شهر برای جلب نظر میهمانان خواهد بود امیدواریم با مساعدت مسئولین این رخداد مهم فرهنگی دوباره در شهر اصفهان برگزار شود تا شاهد حرکتی ارزشمند و درخور توجه باشیم.
وی در خاتمه افزود: در مدت زمانی که جشنواره در استان اصفهان برگزار می‌شد شهر در دست بچه‌ها بود و شادی و نشاطی وصف‌ناشدنی در استان وجود داشت. برگزاری جشنواره کودک و نوجوان در شهر اصفهان علاوه بر جذب توریست داخلی می‌تواند در جذب توریست خارجی و رونق بخشیدن به گردشگری نیز مؤثر باشد.
انتهای پیام/امنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900614000926

   


آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

این وبلاگ صرفا گلچین خبرهایی است که نویسنده آنها را خوانده و برای ارجاع راحتر خود بایگانی کرده است. این خبرها با ذکر منبع موثق از خبرگراری های جمهوری اسلامی نظیر فارس و مهر بوده و نویسنده مسئولیتی در قبال صحت آنها ندارد و صرفا بازتابی از خبرهای موثق جمهوری اسلامی ایران در اینترنت می باشد.
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات