ابراهیم‌زاده در نشست خبری حاضر نشد

جمعه 18 شهریور 1390 نویسنده: ramin h |

پس از تساوی برابر پرسپولیس
ابراهیم‌زاده در نشست خبری حاضر نشد

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن اصفهان پس از تساوی برابر پرسپولیس در نشست خبری حاضر نشد.

خبرگزاری فارس: ابراهیم‌زاده در نشست خبری حاضر نشد

به گزارش خبرگزاری فارس، منصور ابراهیم‌زاده پس از تساوی 2 بر 2 برابر پرسپولیس در نشست خبری حاضر نشد و هیچ كدام از مربیان این تیم نیز به سالن خبری نیامدند.
ذوب آهن در دقیقه 93 گل تساوی را از پرسپولیس دریافت كرد.
انتهای پیام/د



منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900617000769

   


تكرار/حجت‌الاسلام نعیم آبادی در گفت‌وگو با فارس:
صمیمیت هاشمی با رئیس مجلس خبرگان در اجلاس دهم مشهود بود

خبرگزاری فارس: خبرگزاری فارس: نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینكه اجلاس دهم مجلس خبرگان رهبری یكی از صمیمی‌ترین اجلاس‌های خبرگان رهبری بود، گفت: صمیمیت هاشمی رفسنجانی با آیت‌الله مهدوی‌كنی در این اجلاس مشهود بود.

خبرگزاری فارس: صمیمیت هاشمی با رئیس مجلس خبرگان در اجلاس دهم مشهود بود

حجت‌الاسلام غلامعلی نعیم آبادی عضو مجلس خبرگان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به اجلاس دهم مجلس خبرگان رهبری(دوره چهارم) كه روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای به ریاست آیت‌الله مهدوی‌كنی به اتمام رسید، اظهار داشت: اجلاس دهم مجلس خبرگان رهبری یكی از صمیمی‌ترین اجلاس‌های خبرگان رهبری بود.


وی با بیان ریاست آیت‌الله مهدوی‌كنی بر مجلس خبرگان رهبری و حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع اعضای خبرگان كاملا طبیعی بوده است، تصریح كرد: شاید برخی‌ها تصور كنند در اجلاس دهم، آقای هاشمی از اینكه آیت‌الله مهدوی‌كنی بر صندلی ریاست مجلس خبرگان تكیه زده ناراحت است، درحالی كه چنین بحثی اصلا مطرح نبود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح كرد: صمیمیت بین آیت‌الله مهدوی‌كنی با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در اجلاس دهم كاملا مشهود بود؛ نمایندگان مردم در خبرگان رهبری كه قبلا آقای هاشمی رفسنجانی را به عنوان رئیس انتخاب كرده بودند، بنا به دلایلی از تصمیم خود را تغییر دادند.

نعیم‌آبادی با غیرطبیعی جلوه دادن اجلاس دهم مجلس خبرگان را به دلیل تغییر ریاست این مجلس، توهم توصیف كرد و گفت: آقای هاشمی رفسنجانی در اجلاس دهم خبرگان كه ریاست آن به عهده آیت‌الله مهدوی‌كنی حضور یافتند و هیچ مشكلی به وجود نیامد.
انتهای پیام/



منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000142

   


هادی‌منش در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس:
تازه‌ترین تصحیح کلیله و دمنه پس از 5 سال آماده شد

خبرگزاری فارس: یک نویسنده، مترجم و مصحح آثار تاریخی با بیان اینکه کلیله و دمنه، چکیده یک فرهنگ و شکل‌دهنده ادبیات منثور عرب است، از پایان جدیدترین شرح و تصحیح این اثر تاریخی پس از 5 سال تحقیق خبر داد.

خبرگزاری فارس: تازه‌ترین تصحیح کلیله و دمنه پس از 5 سال آماده شد

حجت‌الاسلام ابوالفضل هادی‌منش، نویسنده، مترجم، پژوهشگر و مدیر گروه علمی روش تحقیق و نویسندگی شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ادبیات و کتاب فارس گفت: كلیله و دمنه را نباید فقط یك كتاب دانست و نباید آن را صرفاً یك مجموعه داستان پنداشت، بلكه باید آن را چكیده یك فرهنگ دانست. چرا که ادبیات منثور عربى با این كتاب شكل گرفته و فصاحت و بلاغتى كه ابن‏مقفّع در این كتاب به كار بست به قدرى بى‏نظیر بود كه كلیله و دمنه را فخر ادب برشمرده‏اند.
 
وی خاطرنشان کرد: كتاب، حافظه‏ ماندگار یك ملّت است و كلیله و دمنه، كتابى نیست كه از حافظه‏ فرهنگ پارسى، کنار گذاشته شود. این گنجینه‏ ارزشمند، میراثى است كه از گذر نسل‏ها و آیین‏ها، گذشته و امروز به دست ما رسیده است. چندان مهم نیست كه اصل آن به چه زبانى بوده و چه قومى، این اثر را خلق كرده‏ است؛ مهم این است كه در دست هر قومى قرار گرفته، مورد احترام و تجلیل بوده است.
 
اختلاف بر سر زبان نخستین کلیله و دمنه
 
مترجم کتاب «مختارنامه» ادامه داد: هنوز بر سر آنكه این كتاب، ابتدا به چه زبانی بوده، بحث است كه به نظر من اصلاً این نزاع مهم نیست؛ بلكه رمز ماندگاری آن مهم است كه در یك كلام در اخلاق و آیین‏ورزی خلاصه می‏شودو
 
وی افزود: برخی گفته‏اند اصل این اثر، هندی، به زبان سانسكریت و شامل نوشته‏های پراكنده‏ای بوده به نام «پنچا تتنترا» به معنی پنج درس حكیمانه؛ كه یك حكیم هندو برای برهمن وشنو، واگو كرده است، اما برخی دیگر، محتوای داستان‏های كلیله و دمنه را در كتابی به نام «مهابهارتا» یافته‏اند كه آن نیز، در بین هندیان باستان، رواج داشته و منسوب به قیاساست.

هادی‌منش با انتقاد از نظرات برخی خاورشناسان كوته‏بین و تنگ‏نظر که آن را فقط مجموعه داستان‏هایی برای بچه‏ها یا محض سرگرم كردن سلاطین و پادشاهان پنداشته‏اند، خاطرنشان کرد: این كتاب، چكیده‏ای از فلسفه، اخلاق، دین و اسطوره در نحله‏ هندوان بوده و بسیار مورد پایش و ستایش قرار داشته است. در كل باید گفت که این متن ارزشمند، در مشرق‏زمینِ پیامبرخیز و تشنه‏ معنویت، تكوین یافته و پیوسته به عنوان یك منشور اخلاقی در بین اقوام و ملل آن اعصار، دست به دست می‏شده است.

کلیله و دمنه قصه حیوانات نیست

نویسنده مجموعه 30 جلدی «معصومان و پارسیان» با بیان اینکه سراسر کلیله و دمنه، عاری از هرگونه ترویج بی‏بندوباری اخلاقی است، گفت: صد البته پیداست كه سر پادشاهان هوس‏ران و باده‏نوش و حرم‏سرانشین، به وسیله‏ی كتابی با این اوصاف، گرم نمی‏شود.

این مصحح آثار تاریخی ادامه داد: كلیله و دمنه، سراسر قصه است، اما نه قصه‏هایی برای تفریح پادشاهان یا سرگرم كردن كودكان و چیدن ناخن شیطنت‏های كودكانه‏شان.

وی تصریح کرد: قدر این گوهر باستانی را، گوهرشناسان حكیمی می‏دانند كه دانش را مقدمه‏ای برای رسیدن به حكمت می‏انگارند. اگر چنین نبود كه حكیمان در مقام بیان حكمت عملی، برای شرح و بسط و نقد این كتاب، پای در ركاب نمی‌کردند.
 
حجت‌الاسلام هادی‌منش در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: كلیله و دمنه از زبان حیوانات است؛ نه قصه‏ حیوانات. شاید طنز تلخی كه در بن‌مایه قصه‏های آن دیده می‏شود، به همین روی است كه گویا نویسنده‏ آن، انسانی را دور و بر خود نمی‏دیده كه به دنیای حیوانات، روی آورده است تا قصه‏ تلخ حیوانات انسان‏نما را آشکار کند.
 
نویسنده کتاب «بچه‌های آسمان» افزود: كلیله و دمنه را نباید فقط یك كتاب دانست و نباید آن را صرفاً یك مجموعه داستان پنداشت، بلكه باید آن را چكیده فرهنگ متعالی انسان شدن قلمداد کرد.
 
کلیله و دمنه، مایه تفاخر پارسیان است
 
وی با بیان اینکه ارزش كتاب كلیله و دمنه، چه در فارسی و چه در عربی، بر كسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: این كتاب هم در ادبیات فارسی و هم در ادبیات عرب، تأثیرگذار و دارای جایگاه ویژه‏ای است. ادبیات منثور عربی با این كتاب شكل گرفت كه كهن‏ترین اثر منثور عربی به شمار می‏رود.
 
مدیر گروه علمی روش تحقیق و نویسندگی شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم اضافه کرد: علاوه بر این، فصاحت و بلاغتی كه ابن‏مقفّع در این كتاب به كار بست، به قدری بی‏نظیر بود كه كلیله و دمنه را فخر ادب در نثر عرب برشمرده‏اند؛ به طوری كه تازیان، برخلاف طبع میهن‏پرستی و قوم‏گرایی‏ای كه در آنان بوده است، خود به آن اعتراف دارند.
 
هادی‌منش گفت: تازیان، همواره ادبیات كهن خود را برتر از ادبیات همه‏ اقوام می‏دانستند و به آن می‏بالیدند، اما به برتری و فخرآفرینی قلم ابن‏مقفّع اعتراف می‌کنند و اثر او را بی‏كم و كاست می‌دانند.
 
وی با ترسیم تقابل اعراب و پارسیان در ادبیات اظهار داشت: ابن‏مقفّع كوشید با تدوین و ترجمه‏ كلیله و دمنه، فرهنگ پارسیان آن دوره را كه تمام ‏قامت در چشم عرب آن روزگار بود، در بین آنان جریان دهد. فرهنگ غنی پارسی كه حاصل قرن‏ها تجربه‏ كشورداری، دیوان‏داری و ادب و هنر بود، برای عرب آن روزگار، بسیار جذّاب و شگفت‌انگیز بود، اما تعصب نژادی، هرگز به اعراب اجازه نمی‏داد كه این شگفتی را ابراز كنند.
 
این نویسنده در ادامه گفت‌وگوی خود با فارس تأکید کرد: ایرانیان كه در دوره همراهی شیعیان با حضرت علی (ع) و پس از آن، همراهی مختار در خونخواهی سیدالشهدا به «موالی» شناخته می‏شدند، همواره مورد تحقیر و طعنه‏ اعراب بودند. طبیعی است كه نویسنده‏ توانایی مثل ابن‏مقفّع هم پیدا بشود و بخواهد سنگینی این تحقیرها را از دوش قوم خود بر دارد و كارستانی بكند كه دهان‏ها را بر طعنه و توهین به ایرانیان ببندد.
 
هادی‌منش خاطرنشان کرد: او با نگارش این اثر، تلاش داشت این برتری را بشكند یا از فشار آن بكاهد كه الحق، موفق هم شد. آثار او، هم‏چنان مورد احترام در دنیای عرب است و در زمان خود، آن‏چنان تأثیرگذار جلوه كرد كه برخی خلفای عباسی آن را متن آموزشی برای خلیفه‏زادگان خود قرار دادند.
 
مدیر گروه علمی روش تحقیق و نویسندگی شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم با ذکر نمونه‌ای از اذعان خلفای عباسی به برتری این کتاب گفت: مأمون، خلیفه‏ عباسی پس از مطالعه‏ كلیله و دمنه اقرار می‏كند و می‌گوید: «به خدا، حكمت، این كتاب است؛ نه آن‏چه در دهان ما بیهوده می‏چرخد و فرزند خود را به آموختن آن امر می‏كند.»
 
توطئه عربی علیه کلیله و دمنه
 
مترجم کتاب «الاخلاق النبوة و الامامه» ادامه داد: سرعت و دامنه‏ تأثیرگذاری كلیله و دمنه كه به قلم یك ایرانی تدوین یا احیاء شده بود، به مذاق ادیبان عرب با آن سابقه‏ كهن ادبی، چندان خوش نیامد. این شد كه بعضی از آنان تصمیم گرفتند تا شوكت این اثر ارزشمند ادبی را بشكنند.
 
وی خاطرنشان کرد: ادیبان عرب شایع كردند كه مطالعه‏ این كتاب، جای خواندن قرآن و حكمت عرب را در بین مردم گرفته است. آنها با این ترفند به مقابله با کلیله و دمنه پرداختند؛ منتها هرگز چنین نیتی بین آن مردم نبود كه قرآن را کنار بگذارند و كلیله و دمنه را دست گیرند؛ بلكه رواج داستان‏های كلیله و دمنه فقط به دلیل رویكرد اخلاقی آن بود.
 
هادی‌منش با تأکید بر اینکه شكی نیست كه ابن‏مقفّع تلاش داشته فرهنگ و ادب ایرانی را در روزگار تحقیر پارسیان از سوی عرب‏ها به مبارزه دعوت کند، گفت: اعراب اعتراف داشتند كه تأثیر آثار ابن‏مقفّع به ویژه كلیله و دمنه بر ادبیات عرب و نیز تسّری فرهنگ ایرانی به جامعه عرب به واسطه‏ آن، انكارناپذیر است. جالب اینجاست که آنان نثر كلیله و دمنه را عربی، اما اندیشه‏های این كتاب را پارسی می‏دانند!
 
گفتمان تربیتی كلیله و دمنه
 
وی در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه رویكرد كلیله و دمنه، یك رویكرد تربیتی است، اظهار داشت: این اثر تاریخی و خواندنی تلاش می‏كند برخی مفاهیم مورد نیاز جامعه یا حكمرانان را از زبان حیوانات مطرح كند. به عنوان نمونه در باب الأسد و ابن آوی، قوانین پندگونه‏ای را برای اداره‏ مملكت می‏یابیم كه به پادشاه می‏آموزد، همواره از امور مملكت و قلمرو خود آگاه باشد و به سخن‏چینی و نمّامی اطرافیان بها ندهد.
 
این مترجم آثار تاریخی خاطرنشان کرد: ابن‏مقفّع می‏خواسته با استفاده از داستان‏هایی كه به زبان حیوانات است، مشكلات جامعه را به ویژه در طبقه‏ حاكمه، حل و فصل كند. چنانکه می‌گویند، انگیزه‏ی این نویسنده از تألیفات خود به ویژه كلیله و دمنه، معرفی فرهنگ ایران باستان و افتخار به آن و ارائه‏ الگویی ایرانی برای حل مشكلات حاكمیت عباسی بوده است.
 
نویسنده «دانشنامه داستان‌های كهن فارسی» تأکید کرد: سراسر این كتاب، چیزی جز پند نیست و سطری خلاف اخلاق و ادب در آن نمی‏توان یافت. كتابی چنین موجّه، شایسته‏ احترام بیش‏تری است. زیبایی داستان‏های این كتاب، این قلم را بر آن داشت تا 20 داستان آن را برای كودكان و نوجوانان منتشر كنم. پیش از این نیز، چنین تلاش‏هایی روی كلیله و دمنه انجام شده، اما به نظر كافی نیست.
 
کلیله و دمنه مرا سـِحر کرد
 
نویسنده کتاب یاران ایرانی معصومان (ع) اظهار داشت: من تاكنون بیش از 40 كتاب نوشته‌ام كه همه‏ آن كتاب‏ها در راستای نشر تعالیم آسمانی قرآن كریم و پیامبر صلح و رحمت و مهرورزی و خاندان پاك او بوده است، اما تصحیح کلیله و دمنه برایم یک کار متفاوت بود.
 
وی افزود: هرگاه برای نگاشتن آموزه‏های قدسی معصومین، دست به قلم می‏بردم، چشم امید به شفاعت آنان داشتم، اما شیرینی تصحیح این كتاب (کلیله و دمنه) با وجود زمان‌بر بودن و طولانی بودن کار، اجازه نداد که از آن چشم بپوشم.
 
هادی‌منش تأکید کرد: پیام‏های این كتاب، برایم چنان روح‏پرور بود كه پنج سال از زندگی پژوهشی مرا به خود واداشت؛ زیرا برگی از آن را خالی از پند و موعظه ندیدم؛ وگرنه هیچ وقت، سراغ كاری چنین طاقت‏فرسا نمی‏رفتم.
 
مدیر گروه علمی روش تحقیق و نویسندگی شورای عالی مدیریت حوزه علمیه قم گفت: برایم مسلّم است كتابی كه مفاهیم آن ده‏ها قرن، مورد احترام و ستایش بوده، چیزی جز خیر و سعادت را برای بشر دنبال نمی‏كرده كه چنین ماندگار بوده و با روح انسان‏های آن دوره، عجین شده است.
 
این نویسنده ادامه داد: من از سال 1385، فعالیت پژوهشی روی این اثر را شروع كردم. اگرچه كار، طاقت‏فرسا بود و به كندی پیش می‏رفت، اما ذره‏ای خستگی در وجودم راه نیافت و اكنون از برداشتن این گام خرسند هستم.
 
ضرورت شرح و تحقیقی دیگر بر کلیله و دمنه
 
وی با اشاره به شرح‏های گوناگونی که بر كلیله و دمنه نوشته شده است، اظهار داشت: سوای آن شرح‏های كهن، می‏توان به سه شرح جامع و ارزنده از مرحوم عبدالعظیم قریب، مجتبی مینوی طهرانی و استاد حسن حسن‏زاده آملی اشاره كرد كه در پژوهش حاضر از این سه شرح، بهره‏ی كامل گرفته شده است. شرح‏هایی دیگری نیز وجود دارد كه من، تك‏تك آن را دیده و بررسی كرده‌ام، اما باز به ضرورت انجام شرح دیگری اصرار داشتم. چرا که در هر كدام از شرح‌های قبلی، كاستی‏هایی بود كه ضرورت انجام دوباره‏ آن را برایم جدی‏تر می‌کرد.
 
 حجت‌الاسلام هادی‌منش درباره ضرورت شرح و تحقیق دیگر بر کلیله و دمنه گفت: ضمن بررسی شروح و نسخه‏پژوهی‏هایی كه روی كلیله و دمنه انجام شده، به این نتیجه رسیدم كه غالباً به این كتاب، نگاه ادبی محض شده و محتوای آن، صرفاً از منظر ادبیات بررسی شده است.
 
وی ادامه داد: این نكته مرا بر آن داشت تا به جنبه‏های معرفتی و معارفی آن نیز بپردازم و به آن، نگاه ادبی محض نیندازم؛ چرا که ادیبان ما بیش‏تر در پی آن‌اند كه ببینند در میراث ادبی مكتوب ما چه زیبایی‏های لفظی و آرایه‏های ادبی‏ای وجود دارد، اما به نظر می‏رسد اگر تأثیرپذیری ادبیات فارسی را از آموزه‏های قرآن كریم و اهل بیت اطهار (س) بپذیریم، دریچه‏ای به دنیایی دگرگونه و رمزآلود از ادب پارسی گشوده‏ایم.
 
هادی‌منش خاطرنشان کرد: من كلیله و دمنه را چنین یافتم كه به شرح و تحقیق آن، روزها را به شب رساندم. در حالی كه اگر می‏خواست صِرف یك تلاش ادبی باشد، هرگز به این کار نمی‌پرداختم. این نگاه مرا بر آن داشت تا چنین تلاشی را روی تمام پندها و حكمت‏ها و داستان‏های كهن پارسی انجام دهم كه اگر خدا توفیق دهد، پس از فراغت از این اثر، کارهای دیگری را هم دنبال خواهم کرد.
 
شارح و مصحح کلیله و دمنه در پایان این گفت‌وگو با بیان اینکه استاد محمدعلی مجاهدی، متخلص به «پروانه» بر این کتاب مقدمه‌ای نوشته، اظهار داشت: قرار است مقدمه دیگری هم به قلم علامه حسن‌زاده آملی برای این اثر نوشته شود.
 
شرح، تصحیح و تحقیق کلیله و دمنه، نوشته حجت‌الاسلام ابوالفضل هادی‌منش، پس از 5 سال تحقیق و مقابله نسخ، در حدود یک هزار صفحه از سوی این نویسنده آماده شده است، اما هنوز این اثر را در اختیار ناشری قرار نداده است.
انتهای پیام/و



منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000005

   


هیئت رئیسه جلسه آینده دادگاه ویژه ترور حریری تعیین شد

خبرگزاری فارس: دادگاه بین المللی ویژه ترور "رفیق الحریری" هیئت رئیسه جلسه آینده این دادگاه را انتخاب و اعلام كرد.

خبرگزاری فارس: هیئت رئیسه جلسه آینده دادگاه ویژه ترور حریری تعیین شد

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیرة"، دادگاه بین المللی ویژه بررسی ترور "رفیق الحریری" نخست وزیر پیشین لبنان، 5 قاضی را بعنوان هیئت رئیسه جلسه 20 سپتامبر این دادگاه انتخاب كرد.  

دادگاه بین المللی ویژه ترور حریری كه مقر آن در لاهه است با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه در جلسه 20 سپتامبر آینده این دادگاه "رابرت راث"قاضی سوئیسی رئیس این دادگاه خواهد بود و 4 قاضی جایگزین دیگر از جمله "میشلین برادی"  لبنانی، "دیوید ری" استرالیایی، "جانت نوسورثی" از جامائیكا، و "ولید عكوم" لبنانی از دیگر اعضای هیئت رئیسه دادگاه خواهند بود.
 
بر اساس این گزارش، این 5 قاضی می توانند پیش از زمان جلسه دادگاه با یكدیگر نشستی داشته باشند و قضایای مختلف را بررسی كنند كه نشست اولیه با متهمان در صورتی كه دستگیر شده باشند، تصمیم گیری درباره صحیح بودن محاكمه غیابی متهمان (در صورتی كه دستگیر نشده باشند) و اولویت بندی مسائل مختلف از جمله موضوعات مورد بحث این قضات خواهد بود.
 
بر اساس آیین نامه این دادگاه 4 قاضی جایگزین می توانند در مراحل مختلف دادگاه حضور یابند و سوالات خود را در دادگاه مطرح كنند اما حق صدور رای را ندارند. در صورتی كه هیئت رئیسه دارای حق صدور رای از پست خود كناره گیری كنند، این 4 قاضی می توانند جایگزین هیئت رئیسه شوند.

دادگاه ویژه پرونده ترور حریری 4 عضو حزب الله لبنان اخیرا حكم بازداشت 4 عضو حزب الله لبنان را صادر كرده است و پیش از این نیز در فوریه 2005، 22 نفر دیگر را متهم ترور حریری اعلام كرده بود. تاكنون دولت لبنان از دستگیری این 4 متهم خودداری كرده است. بویژه این كه حزب الله لبنان بارها با ارائه اسناد متعدد تاكید كرده است كه این دادگاه كاملا سیاسی و یك دادگاه اسرائیلی، آمریكایی است و هرگز به دنبال كشف حقیقت درباره پرونده ترور حریری نبوده است.
 
انتهای پیام/.



منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900618000080

   


یک نماینده مجلس در گفت‌وگو با فارس:
جداسازی مدارس به انواع تیزهوشان، غیرانتفاعی و نمونه دولتی جالب نیست

خبرگزاری فارس: یک نماینده مجلس گفت: جداسازی مدارس به انواع مختلف تیزهوشان، غیرانتفاعی و نمونه دولتی طی سالیان اخیر زیاد جالب نبوده است.

خبرگزاری فارس: جداسازی مدارس به انواع تیزهوشان، غیرانتفاعی و نمونه دولتی جالب نیست

حسین حسنی بافرانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» در مورد مشکلات معلولان دانش‌آموز اظهار داشت: یکی از مشکلات مهم دانش‌آموزان معلول مربوط به فضا و خدمات عمومی شهری است که متأسفانه برای معلولان مناسب‌سازی نشده و این وظیفه شهرداری است که در این زمینه اقدامات مناسبی را صورت دهد چرا که معلولان باید بتوانند در فضای عمومی شهر به راحتی تردد داشته باشند.

* برخی از مدارس عادی امکانات مربوط به معلولان را در اختیار ندارند

وی در مورد مدارس استثنایی و امکانات موجود در آن گفت: مدارس استثنایی امکانات مربوط به معلولان را دارند اما در مدارس معمولی که برخی معلولان نیز در آن تحصیل می‌کنند، امکانات مربوط به این قشر از جامعه در اختیارشان قرار نگرفته است که باید در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد.

حسنی بافرانی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش امکانات لازم را برای فراهم کردن نیازهای معلولان دارد و بودجه‌های کافی در زمینه حمایت از معلولان در این وزارتخانه پیش‌بینی شده است بنابراین باید با توجه به شرایط ویژه معلولان به آنها توجه کافی شود.

وی افزود: یکی از مشکلات معلولان دانش‌آموز مربوط به اماکن و ساختمان‌های محل تردد آنهاست که باید طبق شرایط و نیازهای آنها مناسب‌سازی شود؛ در این زمینه آموزش و پرورش هم باید در مدارس خود به خصوص مدارس استثنایی کارهای ویژه‌ای را صورت دهد تا دانش‌آموزان معلول در زمینه تردد و رفت‌ و‌ آمد در مدارس (استثنایی و عادی) با مشکلاتی مواجه نشوند.

* لزوم تعامل سازمان بهزیستی با وزارت آموزش ‌و ‌پرورش برای حمایت از معلولان

حسنی بافرانی در ادامه نقش سازمان بهزیستی را در رشد و پیشرفت معلولان دانش‌آموز مضاعف دانست و تصریح کرد: سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) که متولیان اصلی حمایت از معلولان به شمار می‌روند، باید با تعامل مثبت با وزارت آموزش و پرورش مشکلات مربوط به معلولان دانش‌آموز را شناسایی کرده و درصدد رفع آن برآیند تا حداقل امکانات آموزشی و فضای مناسب‌سازی شده عمومی در اختیار آنها قرار گیرد.

وی، یکی دیگر از مشکلات معلولان را مربوط به نبودن امکانات توانبخشی در برخی از مدارس استثنایی دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از مدارس استثنایی فاقد امکانات لازم توانبخشی هستند البته وزارت آموزش و پرورش طی سال‌های اخیر در بحث نوسازی مدارس و ایجاد مدارس جدید استثنایی از اعتبارات لازم برخوردار بود، به‌ طوری‌ که این اعتبارات در سال‌های اخیر افزایش یافته است بنابراین اعتبارات آموزش و پرورش برای حمایت از معلولان کم نبوده است البته باید به سمت و سویی برویم که امکانات رفاهی معلولان به بهترین شکل فراهم شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این پرسش که عملکرد وزارت آموزش و پرورش در زمینه توجه به مدارس استثنایی را چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار داشت: در بحث مربوط به توجه آموزش و پرورش به مدارس استثنایی نمی‌توان از عملکرد قوی این وزارتخانه سخن گفت اما آموزش و پرورش در حد توان خود کار کرده است؛ این وزارتخانه نیز مشکلات خاص خود را دارد و باید تمام استان‌ها و شهرستان‌ها را زیر نظر بگیرد و طبیعتاً چون یک مجموعه پرهزینه است، باید نیروهای انسانی قوی نیز به خصوص در زمینه حمایت از مدارس استثنایی تربیت کند.

* نمره آموزش ‌و‌ پرورش در زمینه توجه به معلولان قابل قبول است اما برجسته نیست

حسنی بافرانی اضافه کرد: در سال‌های گذشته با وجود خیرین مدرسه‌ساز، وزارت آموزش و پرورش در زمینه استاندارد‌سازی فضاهای آموزشی مدارس و نشاط عمومی به خصوص در مدارس نسبتاً خوب کار کرده است اما باید علاوه بر مدارس عادی به مدارس استثنایی نیز توجه کافی صورت گیرد؛ وزارت آموزش و پرورش در زمینه حمایت از معلولان دانش‌آموز و توجه به مدارس استثنایی نمره قبولی می‌گیرد اما عملکرد آن برجسته نیست.

وی به بحث استعداد‌یابی معلولان دانش‌آموز در مدارس استثنایی پرداخت و خاطرنشان کرد: طی سالیان اخیر جداسازی مدارس به انواع مختلف تیزهوشان، غیرانتفاعی و نمونه دولتی زیاد جالب نبوده است، در حالی که تمام دانش‌آموزان باید در یک مدرسه و محیط درس بخوانند و جداسازی آنها از مقاطع دبستان تا پیش‌دانشگاهی مناسب به نظر نمی‌رسد. شاید عده‌ای از دانش‌آموزان ضریب هوشی بالایی داشته باشند اما اینکه دانش‌آموزان عادی را از دانش‌آموزان تیزهوش جدا کنیم، خود مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در مورد دانش‌آموزان با استعداد معلول نیز آموزش و پرورش زحماتی را متحمل شده اما کافی نیست؛ باید دانش‌آموزان معلول که پتانسیل علمی بالایی دارند، شناسایی شوند و وزارت آموزش و پرورش نیز باید همت ویژه‌ای را در این امر داشته باشد چرا که اگر دانش‌آموزان معلول بااستعداد شناسایی شوند، قطعاً به پیشرفت کشور کمک شایانی خواهد کرد.
انتهای پیام/ش



منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900617000571

   


آغاز نظارت جدی بر تبلیغات شهری در تبریز

چهارشنبه 16 شهریور 1390 نویسنده: ramin h |

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز خبر داد:
آغاز نظارت جدی بر تبلیغات شهری در تبریز

خبرگزاری فارس: مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز گفت: این سازمان در رویکردهای جدید، به دنبال نظارت جدی‌تر بر وضعیت تبلیغات شهری و کاهش آلودگی‌های بصری است.

خبرگزاری فارس: آغاز نظارت جدی بر تبلیغات شهری در تبریز

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز، حسین نجفی با تاکید بر عزم جدی این سازمان برای اعمال نظارت‌های جدی‌تر بر وضعیت تبلیغات شهری، از ساماندهی اساسی این بخش خبر داد و افزود: این طرح با هدف و رویکرد حذف و کاهش آلودگی‌های بصری، نظام‌مند کردن شرایط تبلیغات محیطی و نظارت بر کیفیت و نوع تبلیغات در دستور کار سازمان قرار گرفته و با جدیت دنبال خواهد شد.
وی اظهار کرد: شهر به عنوان بستر و کالبد فیزیکی پویا و زنده برای زندگی آرام، امن و بانشاط شهروندان نیازمند فضای کالبدی مناسبت و آرام است و مناسب‌سازی فضای تبلیغاتی شهر یکی از راه‌های دستیابی به این هدف به شمار می‌رود.
نجفی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیرات روانی منفی نابسامانی در تبلیغات شهری عنوان کرد: متاسفانه به دلیل تازه بودن موضوع تبلیغات شهری در کشور، فقدان یک نظام جامع و مدون در این حوزه، تبلیغات محیطی شهر سال‌های اخیر به شکلی سلیقه‌ای و بعضاً بدون ضابطه و بی‌توجه به امکان ایجاد آلودگی بصری این تبلیغات در شهروندان مدیریت و هدایت شده در رویکردی جدید به دنبال کاستن از آثار منفی این نوع تبلیغات است.
وی در عین حال افزود: در آینده نزدیک آثار و نتایج رویکرد جدید سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در تغییر مکانیزم‌های تبلیغات شهری در سطح شهر تبریز نمایان خواهد شد.
مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در ادامه از عملکرد موفق این سازمان در تبلیغات محیطی نخستین کنفرانس بین‌المللی ساخت و سازهای شهری در مجاورت گسل‌های فعال خبر داد و تصریح کرد: با توجه به اهمیت کنفرانس مذکور و بازتاب بین‌المللی آن به دلیل حضور اساتید، کارشناسان و متخصصان زلزله‌شناسی، زمین‌شناسی و شهرسازی کشورهای مختلف جهان در تبریز، سازمان فرهنگی هنری شهرداری در کنار دیگر کمیته‌های اجرایی، تلاش گسترده‌ای به منظور برگزاری هر چه بهتر کنفرانس انجام داد و عملکرد موفقی در انجام وظایف محوله داشت.
وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته از سوی این سازمان برای تبلیغات محیطی کنفرانس مذکور گفت: نصب بالغ بر 50 تخته بنر در میادین، تقاطع‌ها و معابر و خیابان‌های مرکزی و اصلی شهر، تبلیغات تصویری در تلویزیون‌های شهری و استفاده از بیلبوردها و لایت‌باکس‌های سطح شهر برای اطلاع‌رسانی برگزاری این کنفرانس از اقدامات عملی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در تبلیغات محیطی نخستین کنفرانس ساخت و سازهای شهری در مجاورت گسل‌های فعال به شمار می‌رود.
انتهای پیام/م30



منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900616000906

   


آرشیو


پیوندها


پیوندهای روزانه


درباره وبلاگ

این وبلاگ صرفا گلچین خبرهایی است که نویسنده آنها را خوانده و برای ارجاع راحتر خود بایگانی کرده است. این خبرها با ذکر منبع موثق از خبرگراری های جمهوری اسلامی نظیر فارس و مهر بوده و نویسنده مسئولیتی در قبال صحت آنها ندارد و صرفا بازتابی از خبرهای موثق جمهوری اسلامی ایران در اینترنت می باشد.
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات