موریتانی: وزیر اطلاعات قذافی را تا قبل از محاکمه به لیبی تحویل نمی‌دهیم

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور موریتانی اعلام کرد که وزیر اطلاعات قذافی را تا قبل از محاکمه به لیبی تحویل نخواهد داد.

خبرگزاری فارس: موریتانی: وزیر اطلاعات قذافی را تا قبل از محاکمه به لیبی تحویل نمی‌دهیم

به گزارش فارس به نقل از روزنامه اردنی "الدستور"، "محمد ولد عبدالعزیز"، رئیس جمهور موریتانی در بخشی از سخنان خود به مناسبت سومین سال به قدرت رسیدنش گفت: عبدالله السنوسی، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی لیبی به طور غیرقانونی وارد موریتانی شده بود و باید در این کشور محاکمه شود.

وی ادامه داد: السنوسی تا قبل از فیصله نیافتن قضیه محاکمه به دلیل ورود غیرقانونی به موریتانی به لیبی تحویل داده نخواهد شد.

رئیس جمهور موریتانی افزود: لیبی و فرانسه هر کدام خواهان تحویل گرفتن عبدالله السنوسی هستند اما تصمیم استرداد وی تصمیمی سیاسی است و موریتانی خواستار اخذ تصمین لازم در مقابل تحویل دادن السنوسی است.

محمد ولد عبدالعزیز درباره اوضاع مالی نیز گفت: با توجه به اینکه گروه‌های مسلح به دلیل نبودن نظام سیاسی متحد در این کشور بر بیش از نیمی از مالی سیطره یافته‌اند باید هرچه سریع‌تر دولت وحدت ملی در مالی برای مبارزه با گروه‌های مسلح تشکیل شود.

رئیس جمهور موریتانی همچنین گفت که کشورش با گروه‌های مسلح در شمال مالی به طور مستقیم و غیرمستقیم وارد جنگ نشده و نخواهد شد.

السنوسی هفدهم مارس گذشته در موریتانی بازداشت شد و از آن زمان مقامات لیبی با مقامات موریتانی برای تحویل وی به طرابلس در تماس هستند.

شورای انتقالی لیبی رئیس دستگاه اطلاعاتی قذافی را به دست داشتن در فاجعه زندان بوسلیم طرابلس در سال 1996 متهم می‌کند که در آن بیش از هزار و 200 زندانی ظرف چند دقیقه به دست نیروهای قذافی قتل عام شدند.

یک هیأت عالیرتبه لیبیایی پیش از این به ریاست مصطفی ابوشاقور معاون نخست وزیر این کشور پیام سران طرابلس مبنی بر درخواست استرداد رئیس سابق دستگاه اطلاعات این کشور را به "محمد ولد عبدالعزیز" ارائه کرده بود.

از جمله سؤالاتی که السنوسی باید به آن پاسخ بدهد، موضوع سقوط هواپیمای آمریکایی در لاکربی، سقوط یک هواپیمای فرانسوی و سقوط هواپیمای حامل نخست وزیر موریتانی در سال 1979 است.

همچنین انتظار می‌رود که السنوسی درباره سرنوشت امام موسی صدر که در خاک لیبی ناپدید شد، مورد بازجویی قرار گیرد.

فرانسه، انگلیس و دیوان بین‌المللی کیفری خواستار استرداد عبدالله السنوسی به عنوان حافظ اسرار قذافی برای محاکمه او به اتهام ارتکاب جنایات تروریستی هستند.

با این حال برخی مقامات موریتانی و فعالان حقوقی این کشور می‌گویند السنوسی باید در داخل موریتانی محاکمه شود و براساس معاهدات بین‌المللی تحویل وی به لیبی غیر ممکن است.